Na tejto pozícii po viac ako troch rokoch vystrieda Ľubomíra Bezáka. Jeho hlavnou úlohou bude zabezpečiť premenu firmy z malej na veľkú a udržať pritom jej inovatívneho ducha.
Ukážkový príklad
Spinea je ukážkovým príkladom, ako z malej firmy vybudovať špičkový podnik, úspešný na globálnej úrovni. Na jej začiatku stál vynález slovenského vedca Bartolomeja Janeka. Ten vyvinul a skonštruoval nový druh vysoko presného ložiskového reduktora, ktorý je unikátnym spojením prevodovky a ložiska. Medzinárodne patentované presné prevodovky začala Spinea, do ktorej B. Janek získal ako investora košickú firmu Kimex, sériovo vyrábať v roku 1999.
Spinea dodáva svoje ložiskové reduktory najväčším výrobcom robotov ako ABB alebo Kuka Roboter. Vďaka tomu patrí prešovská spoločnosť medzi štyroch najväčších producentov veľmi presných prevodoviek na svete a vo svojej kategórii je jedinou európskou firmou. Výhodou jej reduktorov TwinSpin je ich vysoká presnosť pri kompaktných rozmeroch a nižšej hmotnosti.
Šéfoval globálnemu vývoju
N. Brath do firmy prichádza po takmer osemnástich rokoch v koncerne brazílskeho výrobcu kompresorov Embraco. Počas nich stihol vystriedať viacero pozícii vrátane riadenia fabriky v Spišskej Novej Vsi. Práve pod jeho vedením závod pridal ku klasickej montáži plnohodnotný výskum a vývoj, keď jeho tím vyvinul mimo oficiálnych štruktúr korporácie nový typ kompresora.
Po šiestich rokoch na čele spišskonovoveskej fabriky sa N. Brath stal predvlani šéfom globálneho výskumu a vývoja produktov Embraca. V rámci tejto pozície mal na starosti vývojové tímy s takmer štyristo ľuďmi na šiestich rôznych miestach na svete.
Zdvojnásobenie kapacít
Do Spiney prichádza v čase, kedy firma prudko expanduje. Spoločnosť chce v najbližších piatich rokoch preinvestovať viac ako 78 miliónov eur. Gro investícií pôjde do výstavby nového závodu v priemyselnom parku pri Prešove, na ktorého výstavbu prispeje stimulmi aj štát.
Norbert Brath Zdroj: Milan David
Nový výrobný závod rozšíri výrobné kapacity spoločnosti viac ako dvojnásobne a počet zamestnancov firmy sa zvýši z necelých štyristo na takmer tisícku. Spinea zvýši o takmer polovicu aj svoje výskumno-vývojové oddelenie na cieľových 62 pracovníkov.
To si vyžiada aj zmeny vo vnútri firmy. „Zo začiatku budeme mať veľkú výzvu postaviť novú fabriku, prijať ľudí, zvýšiť kapacitu a popritom zlepšovať procesy vo firme, zvyšovať flexibilitu a konkurencieschopnosť,“ vysvetľuje v rozhovore pre TREND N. Brath.
Zvládnuť prerod bez turbulencií
Ako dodáva, na novej pozícii bude môcť skĺbiť svoje skúsenosti z riadenia fabriky aj šéfovania vývoju. „Spinea vyrástla z malej firmy na strednú a teraz z nej bude veľká firma. Je veľmi dôležité, aby sme tento prerod zvládli plynulo, bez turbulencií,“ dodáva.
Spinea aktuálne ťaží z rastúceho dopytu po robotoch so strednou a nízkou nosnosťou, pre ktoré sa najvýznamnejším trhom stáva sektor výrobcov počítačov, komunikačných zariadení a spotrebnej elektroniky. Zároveň preniká aj do nových segmentov, ako je výroba obrábacích strojov, medicínskej techniky či automatizovaných výrobných liniek v Európe, Ázii či USA.