Medzi spoločnosťami, ktoré žalobu podali, sú Gucci, Yves Saint Laurent a ďalšie značky parížskej firmy Kering. Firmy žiadajú odškodné a súdny zákaz predaja, pretože podľa nich dochádza k porušovaniu zákona o ochrannej známke a k podvodu.
Firmy v žalobe uvádzajú, že spoločnosť Alibaba bez ich dovolenia iniciovala výrobu, predaj aj dodávky predmetov, ktoré majú ich ochranné známky, a zarábajú na nich. Hovorca firmy Alibaba sa k záležitosti odmietol vyjadriť.
Obavy z predaja falšovaných výrobkov na stránkach, ktoré patria firme Alibaba, vrátane internetového trhu Taobao, prenasledujú čínsku firmu už roky. Spojené štáty pritom už v roku 2012 odstránili Taobao zo svojho zoznamu „neslávne slávnych trhov“, kde sa predávajú falzifikáty, s ohľadom na dosiahnutý pokrok.
Najnovšia žaloba je už druhou žalobou značiek zo skupiny Kering na Alibabu podanou kvôli predaju falzifikátov za necelý rok. Prvá žaloba sa objavila v júli minulého roka. V rovnakom mesiaci však bola stiahnutá, pretože divízia Kering začala pracovať s čínskym internetovým predajcom na vyriešení problému.
Nová žaloba okrem iného upozorňuje na údajne falšované kabelky Gucci, ktoré čínsky obchodník ponúka za dva až päť dolárov a sľubuje, že má najmenej 2-tisíc kusov. Skutočná kabelka Gucci sa podľa sťažnosti predáva za 795 dolárov. Spoločnosť Alibaba bola informovaná, že predajca ponúka falšovaný výrobok, napriek tomu predaj ďalej umožňuje.