„Veritelia nám vyšli v ústrety, dohodli sme sa s nimi na časti odpustenia dlhov a časový harmonogram ich splatenia,“ potvrdil pre TREND.sk konateľ firmy Tomáš Bel.

Pod dohľadom správcu

Vo firme, ktorá má na Slovensku 34 predajní so športovým oblečením, bola zavedená dozorná správa s trvaním do splatenia záväzkov voči veriteľom. Bude ju vykonávať poradenská spoločnosť HMG Recovery, ktorá sa zameriava na oblasť konkurzov a likvidácií. Na firme sa dohodli veritelia a má dohliadať na dohodnutý priebeh vysporiadania záväzkov.

V praxi to znamená, že niektoré činnosti bude môcť firma vykonávať iba so súhlasom dozorného správcu, teda firmy HMG Recovery. Bez súhlasu nebude môcť napríklad zakladať ďalšie dcérske spoločnosti, presúvať svoj majetok, nakladať s nehnuteľnosťami, vykonávať nájomné zmluvy s vyššou hodnotou, prijímať úvery či preberať záväzky.

Bel tvrdí, že primárnym cieľom Exisportu je tento a budúci rok stabilizovať biznis. „Dnes máme stabilné tržby, ktoré sú porovnateľné s minulým rokom,“ tvrdí. V súčasnosti dokončuje firma inovatívne projekty – príkladom je reportovanie výkonnosti daného produktu v predajni v reálnom čase, čo umožní firme prispôsobovať skladové množstvá a cenu.

Dlhy ostali v okresanej výške

Ozdravný plán nebude jednoduchý, pretože košická firma bude musieť veriteľom splatiť podlžnosti vo výške 12,5 milióna eur. Číslo potvrdila TREND.sk reštrukturalizačná správkyňa Andrea Havlátová Rajczyová.

Podlžnosti musí Exisport vyplatiť dvom typom veriteľom: prvá skupina sú veritelia so zabezpečenými pohľadávkami, ktorá má záložné právo alebo zádržné právo na majetok Exisportu. Tu bude musieť firma splatiť takmer celý dlh vo výške 12 miliónov eur.

S každým veriteľom si firma dohodla splátkový kalendár. V prípade, že firma voči nim dlhy nesplatí, na majetok spoločnosti vyhlásia konkurz, čo by bol zrejme definitívny koniec Exisportu, ktorý na slovenskom trhu funguje vyše desať rokov.

Druhú skupinu veriteľov tvoria tí, ktorí majú nezabezpečené pohľadávky. V reštrukturalizačnom pláne sa totiž dohodlo, že týchto veriteľov, ktorí majú pohľadávky za dodávky tovaru, bude stačiť odškodniť len vo výške troch percent z ich pohľadávok. V prepočte, do konca roka im Exisport nevyplatí dlh vo výške 17,6 milióna eur, ale pošle im len 540-tisíc eur.

Sporná investícia do Poľska

Firme zlomila krk expanzia do Poľska, kde Exisport pôsobil cez franšízového partnera štyri roky. Hoci firma obhajuje rozšírenie biznisu k severnému susedovi, priznáva, že dostatočne nezohľadnila špecifiká poľského trhu.

„Rozdielnosti boli v oblasti zamestnávania a riadenia ľudí aj nasadenia,“ vravel vo februári konateľ firmy Tomáš Bel.

Exisport sa musel prispôsobiť nižším cenám a väčšej konkurencii na poľskom trhu. „Je tam iný vkus obliekania farby, strihy či materiály. Produkty museli byť viac podľa vkusu poľského zákazníka,“ povedal T. Bel.

Keď problémy v Poľsku vrcholi, košická firma sa pustila na Slovensku do novej značky Reshoes. Tá mala ponúkať luxusnejšie a drahšie produkty pre voľný čas a šport. Pre krízu nebol po drahších topánkach odbyt a firma sa musela značky nakoniec zbaviť. Nakoniec Reshoes predala obchodnému partnerovi.