Spoločnosť, ktorá prežila Napoleona aj dve svetové vojny, nezvládla krízu v európskom automobilovom priemysle. Vyhlásením konkurzu sa ocitla na zozname obetí náročného prechodu na elektromobilitu. Výrobca plastových komponentov pre automobilový priemysel, Gerhardi Kunststofftechnik, založený v roku 1796, bol dlhoročným partnerom Mercedes-Benz Group, pre ktorú vyrábal aj ikonickú plastovú hviezdu na mriežky chladičov vozidiel.

Dôvodom ukončenia výroby firmy boli rastúce výrobné náklady, pokles dopytu a zásadné zmeny v automobilovom priemysle. Tento krok zasiahol 1 500 zamestnancov, píše Bloomberg.

Kríza dodávateľov na pozadí elektromobility

Gerhardi nie je jediná firma v európskom automotive, ktorá sa ocitla na pokraji krachu. Stovky malých a stredných dodávateľov automobilového priemyslu v Európe čelia podobným problémom. Volkswagen, Stellantis a Ford Motor znižujú výrobu spaľovacích motorov a sústreďujú sa na elektromobily. Tento trend však neprináša okamžité benefity pre dodávateľov. Naopak, niektorí sa dostali do patovej situácie.

Francúzsky výrobca komponentov Forvia, ktorý dodáva súčiastky pre Stellantis a Volkswagen, už zrušil tisíce pracovných miest. Dôvodom je postupná zastaranosť tradičných produktov, ako sú prevodovky či výfukové systémy. Zaujímavé je, že ani dodávatelia napojení na elektromobilitu nie sú v bezpečí, čoho príkladom je švédska spoločnosť Northvolt.

Podľa združenia CLEPA, ktoré zastupuje dodávateľov automobilového priemyslu, európski výrobcovia súčiastok tento rok ohlásili 53 300 prepúšťaných pracovníkov. Značná časť z nich sa nachádza v Nemecku. Táto situácia je dokonca horšia ako počas pandémie koronavírusu, keď sa priemysel takmer zastavil. Perspektíva na ďalší rok nie je optimistická, a to najmä v dôsledku vysokých cien energií, narastajúcej byrokracie a obchodných napätí s USA.

Brussels,,Belgium,-,Dec,20,2023:,The,Future,Is,Europe,Mural,
Neprehliadnite

Prečo európske firmy neinovujú? Skryté náklady neúspechu sú vysoké

„Je to dokonalá búrka,“ konštatuje Matthias Zink, prezident CLEPA. „Firmy investovali značné prostriedky do očakávaného nárastu predaja elektromobilov, ktorý sa však nekoná“.

Desivé vyhliadky

Automobilový priemysel zamestnáva v Európskej únii približne 1,7 milióna pracovníkov. Dodávatelia pritom každoročne investujú približne 30 miliárd eur do výskumu a vývoja.

Podľa štúdie poradenskej spoločnosti McKinsey jeden z piatich dodávateľov očakáva, že v roku 2025 bude stratový. Až dve tretiny z nich hlásili za rok 2024 maržu päť percent alebo menej. Nemecký výrobca Webasto, ktorý dodáva strešné a vykurovacie systémy, sa už ocitol v situácii, že musí riešiť reštrukturalizáciu dlhu vo výške viac ako jednej miliardy eur. Dokonca ani plánované továrne na batérie sa nevyhýbajú problémom – 11 z 16 plánovaných európskych projektov bolo zrušených alebo pozastavených.

„Automobilový priemysel je jedno z najviac narušených odvetví na svete,“ hovorí Andrew Bergbaum z poradenskej spoločnosti AlixPartners. „Výrobcovia spomaľujú alebo zastavujú výrobné linky, čo má devastujúci dopad na ich dodávateľov“.

Miestne ekonomiky v kríze

Dôsledky problémov dodávateľov sa prejavujú aj na lokálnej úrovni. Nemecká spoločnosť ZF Friedrichshafen, významný výrobca prevodoviek, znižuje počet zamestnancov o 14-tisíc. V Taliansku spôsobuje prechod na elektromobily dodávateľom vážne problémy. Stellantis opakovane zastavil výrobu elektrickej verzie Fiatu 500 pre jeho vysokú cenu, ktorá odrádza kupujúcich. Výsledkom sú krachy firiem ako Delgrosso a reštrukturalizácie ďalších, napríklad CLN-Coils Lamiere Nastri. Marco Gay, predseda priemyselného zväzu v Turíne, varuje, že Taliansko môže prísť o kľúčový priemysel s historickým významom.

Brussels,,Belgium,-,Dec,20,2023:,The,Future,Is,Europe,Mural,
Neprehliadnite

Prečo európske firmy neinovujú? Skryté náklady neúspechu sú vysoké

WA 34 archív Dusiburg - Na archívnej snímke z 27. apríla 2018 pracovník pracuje v hale nemeckých oceliarní Thyssenkrupp v Duisburgu. Európska únia (EÚ) a USA v pondelok 17. mája 2021 podnikli ďalší krok smerom k prímeriu v obchodnom spore s predchádzajúcou administratívou exprezidenta Donalda Trumpa. Brusel a Washington sa dohodli na rokovaniach o ukončení sporu o clá na oceľ a hliník.Komisia zároveň v pondelok informovala, že pozastaví navrhované zvýšenie odvetných ciel, ktoré by zasiahlo množs
Neprehliadnite

Úpadok oceliarskeho priemyslu je pre nové vedenie Európy reálnym scenárom