BASF, ktorý je podľa tržieb najväčším svetovým chemickým výrobcom, tak reaguje na vysoké energetické náklady v Európe.
Podobne ako iné veľké chemické firmy ju priťahuje lacný bridlicový plyn v Spojených štátoch. Zemný plyn je tu vďaka rozmachu ťažby z bridlicových hornín v súčasnosti približne trikrát lacnejší ako v Európe, napísala agentúra Reuters.
Plánovaný závod v oblasti Mexického zálivu by bol najväčšou investíciou nemeckého koncernu do jedného zariadenia. BASF by tu zo zemného plynu vyrábal plyn propén, ktorý sa používa pri výrobe izolačnej peny, mazív alebo absorpčných látok používaných v detských plienkach.
BASF chce znížiť svoju závislosť na dodávateľoch propénu. Vlastnou výrobou tohto plynu by závod získal flexibilitu potrebnú k výrobe vyspelejších výrobkov, kde sa propén používa ako vstupný zdroj, uviedol podľa agentúry Reuters finančný riaditeľ firmy Hans-Ulrich Engel.
Európske krajiny sa zatiaľ k ťažbe bridlicového plynu stavujú skôr zdržanlivo. Ekológovia tvrdia, že spôsob jeho ťažby, hydraulické frakovanie, pri ktorom sa plyn uvoľňuje rozbíjaním podzemných hornín pomocou chemikálií rozpustných vo vode, môže ohroziť zásoby podzemnej vody. Nemecko v minulom roku vyzvalo k zákazu ťažby týmto spôsobom viac ako 700 firiem.
BASF už predtým podľa novín Wall Street Journal odhadol, že umiestnenie chemického závodu do USA by mu na výdajoch energie mohlo pomôcť ušetriť pol miliardy eur ročne.