Úrad európskeho komisára pre hospodársku súťaž podľa zdroja FT požiadal Luxembursko, kde má Amazon svoje európske prevádzkové sídlo, o informácie, na základe ktorých plánuje preskúmať, či rozhodnutie krajiny o výške firemnej dane pre Amazon spĺňa pravidlá štátnej pomoci.
„Prešetríme, aký druh dohody má Luxembursko s Amazonom,“ povedal pre FT jeden z úradníkov. FT taktiež s odvolaním sa na ďalší zdroj informoval, že Brusel poslal svojich vyšetrovateľov do niekoľkých krajín EÚ kvôli prešetreniu výhodných daňových dohôd niektorých veľkých firiem.
Podľa niektorých kritikov tieto dohody umožňujú firmám vyhýbať sa plateniu daní. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko už vyzvali k sprísneniu pravidiel, ktoré majú zastaviť firmy ako Google, Apple a Amazon vyhýbať sa plateniu daní v Európe, kde mnoho vlád musí šetriť a zavádzať úsporné opatrenia. Hovorkyňa Európskej komisie sa k správe odmietla vyjadriť. V Amazone nebol nikto k dispozícii, kto by sa k správe vyjadril.
Komisia už zahájila tri rozsiahle vyšetrovania v Írsku, Holandsku a Luxembursku. Týkajú sa toho, či dohody o daniach firiem Apple, Starbucks a Fiat Finance a Trade neporušujú pravidlá štátnej pomoci. V prípade, že komisia odhalí nelegálnu štátnu pomoc, môže donútiť firmy doplatiť všetky stratené príjmy z nezákonnej dohody.
Na Amazon sa v poslednej dobe znáša kritika verejnosti hneď z niekoľkých strán. Okrem kritiky za to, že sa vyhýba plateniu daní, firma čelí taktiež kritike kvôli pracovným podmienkam v skladoch, kvôli vzťahom s dodávateľmi, ktorých údajne núti znižovať ceny čo najviac, a kvôli tomu, že svojim silným postavením na trhu ničí malé kamenné obchody.