Europarlament trápia hlavne negatívne dopady zlého hodnotenia štátneho dlhu. Europoslancom sa nepáči, že hodnotenia dlhu, hlavne štátneho, vydáva len pár renomovaných súkromných agentúr, ktoré navyše pôsobia z USA. Súčasťou ich návrhu je vytvorenie európskej nadácie pre úverový rating, ktorá by bola protiváhou súkromných amerických agentúr.

Alternatívou má byť vytvorenie celoeurópskej siete menších agentúr, ktoré by mohli súperiť s veľkou americkou trojkou Standard & Poor's, Moody's a Fitch. Uznesenie europoslancov tiež žiada zavedenie občianskoprávnej zodpovednosti za vydané ratingy. Dôležitým prvkom má byť zavedenie väčšej transparentnosti ako v metodike prideľovania ratingov, tak aj v hodnotených finančných nástrojoch.

Rýchle zmeny ratingov skomplikovali v poslednom roku život hlavne krajinám s vysokým dlhom a problematickými výhľadmi. Prepad ratingov pre ne znamenal prudké zdraženie splácania štátneho dlhu. Grécko sa v čase prepadu hodnotenia sťažovalo na príliš veľkú silu malého počtu agentúr, Portugalsko sa s nimi dokonca chce súdiť, keďže im pád ratingu spôsobil ekonomické škody.

Európska komisia v súčasnosti pripravuje zmenu smernice o ratingových agentúrach. Jej cieľom má byť vyššia konkurencia na trhu ratingu, menšia potreba ratingov napríklad pri hodnotení záväzkov v portfóliách bánk a tiež prísnejší dozor. Povinnosť registrovať sa u európskeho dohľadu majú agentúry už podľa súčasného znenia smernica, jej implementácia ale ešte nie je dokončená.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com