Prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream cez Baltské more má už takmer všetky potrebné povolenia na stavbu. V závere minulého roka získal povolenia z Ruska aj Nemecka. Musí však ešte počkať na povolenie západofínskeho úradu na ochranu životného prostredia. Fínska vláda však s výstavbou plynovodu cez špeciálnu ekonomickú zónu Fínska súhlasila už v novembri minulého roka. „Napredujeme v súlade s časovým harmonogramom a vychádzame z toho, že na jar 2010 začneme s výstavbou plynovodu,“ komentoval schvaľovací proces šéf vedenia Nord Stream AG Matthias Warnig.

Tento týždeň schválenie výstavby plynovodu po dne Baltického mora napadli v Európskej komisii v Bruseli dve estónske organizácie na ochranu životného prostredia – Estónske zelené hnutie a Estónsky fond pre životné prostredie. Organizácie tvrdia, že Fínsko, Švédsko, Dánsko a Nemecko porušili pri schválení projektu viacero smerníc a zákonov Európskej únie. Okrem iného spomínajú smernice na ochranu vtákov či štúdie dopadov na životné prostredie (EIA).

„Samostatne vypracované EIA v štyroch krajinách nemajú dostatočnú oporu v dátach. Stále hrozia podstatné škody krehkému životnému prostrediu v Baltickom mori ako aj zdraviu ľudí žijúcich v krajinách okolo Baltického mora,“ tvrdí pre CEE Bankwatch poradca Estónskeho zeleného hnutia a člen výkonného výboru CEE Bankwatch Peep Mardiste. EIA podľa neho podceňujú riziko potenciálnej hrozby rozvírenia jedovatých chemikálií usadených na dne mora. Ak Európska komisia rozhodne, že sťažnosť enviroskupín je opodstatnená, môže začať konanie voči Fínsku, Švédsku, Dánsku a Nemecku.

Prvý ruský plyn cez plynovod Nord Stream by mal do Európy prúdiť už budúci rok. Už v roku 2012 by sa mala kapacita plynovodu zdvojnásobiť na 55 miliárd metrov kubických plynu ročne. Gazprom už má uzavreté dlhodobé zmluvy o dodávkach plynu cez Nord Stream s Nemeckom, Dánskom, Holandskom, Belgickom, Francúzskom a Veľkou Britániou. 

Foto na titulke - Nord Stream