Najrýchlejšie rastúcou IT spoločnosťou na Slovensku je výrobca antivírusového softvéru Eset. Spomedzi päťdesiatich firiem, ktoré TRENDU poskytli údaje, zaznamenal v rokoch 2005 až 2003 najvyšší absolútny nárast pridanej hodnoty.

Vlaňajší rekordér, softvérový dom a systémový integrátor Asseco Slovakia, obsadil tretiu priečku. Pokles v rebríčku najrýchlejšie rastúcich firiem však v žiadnom prípade neznamená, že stagnuje. Tempo rastu medziročne podstatne zrýchlil, no lídri trhu, Eset a softvérový dom Siemens PSE, pridali ešte viac.

Rastú...

TREND zostavuje rebríček najrýchlejšie rastúcich slovenských IT firiem od roku 2002. Zaraďuje doň spoločnosti, ktorých podiel pridanej hodnoty na celkových tržbách presahuje tridsať percent.

Účelom tejto podmienky je poukázať na firmy, ktorých úspech nie je postavený výhradne na obchodníckych zručnostiach, ale aj na technologických a servisných inováciách. Pôvodne v rebríčku porovnával len spoločnosti s väčšinovým slovenským kapitálom. Vlani toto pravidlo zrušil, pretože v štádiu konsolidácie a globalizácie IT biznisu stratilo význam.

Tak či onak, Eset má stále len slovenských majiteľov, z ktorých väčšina ho v roku 1992 aj zakladala. Vedúca priečka v top desiatke najrýchlejšie rastúcich IT firiem mu patrí zaslúžene.

Eset vedie v raste pridanej hodnoty i v čistom zisku

Producent systému Nod32, ktorý v nezávislých testoch štandardne valcuje konkurentov z dielní globálnych značiek, sa v rebríčku drží, odkedy ho TREND zostavil po prvý raz. Podobný kúsok sa podaril už len spoločnosti Anasoft APR, ktorá sa zaoberá vývojom a implementáciou pôvodných podnikových riešení a systémovou integráciou. Tá je v aktuálnom poradí deviata.

Miesto na výslní nie je garantované navždy. Polovica vlaňajších finalistov sa do tohtoročnej top desiatky nedostala.

Dôvod je jednoduchý. Slovenské IT firmy rastú. A tie, ktoré sa v sektore držia na špici peletónu, rastú každým rokom rýchlejšie. Tradične ide o výrobcov pôvodného softvéru a poskytovateľov služieb.

Rovnako sa zvyšuje aj produktivita práce najdynamickejších IT firiem. Rekordérom, a tentoraz pre konkurenciu naozaj nedostižným, je opäť Eset s vyše šesť a pol miliónom korún pridanej hodnoty na zamestnanca.

... aj zarábajú.

Eset je podľa rebríčkov TRENDU nielen najrýchlejšie rastúca firma roka 2005, ale zároveň aj firma s najvyšším dosiahnutým ziskom po zdanení. Opäť predstihol vlaňajšiu jednotku Asseco, hoci aj ona zdvihla profit medziročne takmer o tretinu.

Eset vlani na stokorune tržieb zarobil sedemdesiat korún, za čo vďačí tomu, že predáva svoj pôvodný produkt. Poskytovatelia služieb Asseco či Soitron dosiahli vzájomne porovateľnú rentabilitu tržieb okolo 14,5 percenta.

V každom prípade, korelácia medzi pridanou hodnotou a čistým ziskom je zrejmá aj z toho, že rebríčky najziskovejších a najdynamickejších firiem sú veľmi podobné.

Najväčší, takmer 30-násobný nárast zisku zaznamenal Soitron. Ten však na trh vstúpil len v roku 2004.

Eset vedie v raste pridanej hodnoty i v čistom zisku

V rebríčku sa udržal aj vlaňajší rekordér, systémový integrátor Siemens Business Services. V tomto roku sa mu darilo menej, čistý zisk mu klesol o dvadsať percent. Vložený kapitál zasa najlepšie zhodnotil Beset, ktorý sa rovnako zaoberá systémovou integráciou.

Z rebríčkov TRENDU vyplýva, že slovenským IT firmám sa darí nielen rásť, ale aj zarábať. Aj keď ich dynamika vlani mierne zakolísala.

Štyridsiatka spoločností, ktorá poskytla údaje o hospodárskych výsledkoch, v uplynulom roku dosiahla sumárny zisk po zdanení 1,1 miliardy. Oproti roku 2004 to predstavuje nárast o 54 percent, dynamika rastu však klesla o jedenásť percentuálnych bodov. Aj tak návratnosť vloženého kapitálu stále dosahuje úrovne, ktoré IT sektoru môžu iné odvetvia závidieť.

EBITDA.

TREND v tomto roku po prvýkrát zostavoval rebríček IT a telekomunikačných firiem aj podľa zisku pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA). Ide o približný prepočet, vychádzajúci z výsledkov v súlade so slovenskými účtovnými štandardmi.

Podľa nich sú nákladové úroky za staršie dobiehajúce lízingy skryté v prevádzkových nákladoch, čo výsledky niektorých spoločností skresľuje. Preto sa aj údaje v tabuľke TRENDU môžu líšiť od tých, ktoré verejne prezentujú samy firmy.

V každom prípade, ukazovateľ EBITDA je v telekomunikačnej aj IT brandži veľmi obľúbený. Vyjadruje schopnosť firmy nájsť zdroje na nové investície. A bez tých sa biznis hlasových či internetových providerov, ale anii softvérových domov nezaobíde.

Iste, EBITDA nehovorí o voľných zdrojoch do poslednej koruny, lebo na investície nemožno použiť daň a nákladové úroky, ktoré z firmy jednoducho odídu. Aj tak sa však považuje za dôveryhodný ukazovateľ.

Najmä pre firmu, ktorej akcio-nárom ide v danej fáze skôr o rast ako o dividendy. Navyše, cez EBITDA, presnejšie jej násobok typický pre dané odvetvie, sa stanovuje orientačná hodnota podniku pri predaji.

V porovnaní s rebríčkom podľa čistého zisku sa poradie IT firiem podľa EBITDA premiešalo. Eset si vedúce postavenie udržal, firmy pod ním sa mierne poposúvali smerom nahor i nadol.

Eset vedie v raste pridanej hodnoty i v čistom zisku

Pokiaľ ide o telekomunikačné podniky, EBITDA len potvrdzuje priepastnú disparitu medzi veľkou trojkou a jej alternatívnymi vyzývateľmi. Kým zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi Orangeu, Slovak Telekomu a T-Mobilu sa počíta v miliardách korún, menší hráči sa pohybujú v zóne o dva rády nižšie.

Spomedzi alternatívnych providerov, ktorí poskytli dostatok údajov na výpočet EBITDA, si vlani najlepšie počínal Slovanet. Podobný obrázok vidieť aj pri porovnaní marže na úrovni EBITDA. So štyridsiatkami či dokonca päťdesiatkami percent lídrov sa môže porovnávať len káblový a MMDS operátor Satro.