Vyhrať v silnej konkurencii je ťažké. Víťazstvo obhájiť ešte ťažšie. Táto časom overená téza platí nielen v športe, ale i v biznise. A platí aj v súťaži najúspešnejších nefinančných podnikov Slovenska, ktorú na základe porovnávania dosiahnutých výsledkov hospodárenia vyhodnocuje týždenník TREND.
Za 11 rokov, čo podnikateľský úspech vyzdvihuje aj udeľovaním ocenení, dokázali trofej Firma roka získať opakovane iba dve spoločnosti. Už dávnejšie to bol Volkswagen Slovakia a len pred pár rokmi s výdatným prispením konjunktúry v oceliarskom biznise aj U.S. Steel Košice. Tretiu obhajobu víťazstva priniesol až aktuálny dvanásty ročník. Rovnako ako pred rokom, Firmou roka 2009 je opäť softvérová spoločnosť Eset.
Vzor podnikateľského úspechu
Staronový víťaz je priam stelesnením podnikateľského úspechu Slovákov rozvíjajúcich vlastný biznis. Vymysleli a neustále zdokonaľujú produkt, s ktorým dobýjajú svet. Spoločnosť Eset dve desaťročia vyvíja antivírusový systém Nod, ktorý je v SR dlho najrozšírenejší a už sa výrazne presadzuje aj na globálnom trhu. Patrí k najúčinnejším programom na odhaľovanie počítačových infiltrácií.
V marci tohto roka Eset uviedol na trh štvrtú generáciu bezpečnostných softvérov Smart Security a Nod32 Antivirus. O tom, že patria medzi globálnu špičku, svedčí aj nedávne hodnotenie nezávislej organizácie ICSA Labs. Tá vydala certifikáty za splnenie náročných kritérií detekcie a liečenia v prostredí nového operačného systému Microsoft Windows 7 iba piatim firmám. Eset sa ocitol v spoločnosti firiem Microsoft, Norman, PC Tools a Webroot.
Rast výkonov Esetu je impozantný. Oproti roku 2007 firma vlani ďalej akcelerovala, keď zdvihla tržby o 59 percent a pridanú hodnotu ešte o niečo výraznejšie. Za ostatných päť rokov tržby Esetu narástli 23-násobne, pridaná hodnota 33-násobne a čistý zisk dokonca 55-násobne. Do rebríčka TOP 200 podľa tržieb za rok 2008 to ešte nedotiahol, o rok v ňom však už chýbať určite nebude. Pritom v službách a obzvlášť v softvérovej brandži má každé euro tržieb podstatne väčšiu váhu ako v obchodných firmách či v priemyselných podnikoch, ktoré na Slovensku dominujú. Urobia síce mnohonásobne vyšší obrat, z neho však väčšina cez ne len pretečie k subdodávateľom.
Naopak, v softvérovej brandži je väčšina tržieb odmenou za to, čo firma sama vytvorila. Z minuloročných tržieb Esetu tvorí pridaná hodnota až vyše 89 percent. Už výsledkami za rok 2008 preto firma patrí do Top 50 slovenských spoločností s najvyššou pridanou hodnotou. Zhruba stovka ľudí jej vytvorí viac než mnohé fabriky s tisíckou, ba i niekoľkými tisíckami zamestnancov.
Aj preto sa objemom vytvoreného zisku Eset vyšvihol už do druhej desiatky nefinančných spoločností v SR. Spomedzi firiem v rukách domácich vlastníkov patrí výškou zisku dokonca do prvej päťky. Hoci počtom zamestnancov ani výškou obratu k najväčším zďaleka nepatrí, z jedného eura tržieb vyťažil neuveriteľných 67 centov čistého zisku. Pomer EBITDA (zisku pred zdanením, úrokmi a odpismi) k jeho tržbám sa minulý rok priblížil k 80 percentám. Rentability kapitálu, ba i celkových aktív boli takisto mimoriadne – opäť prevýšili úroveň sto percent. Podobnú kombináciu dynamického rastu, silnej výkonnosti a mimoriadnej profitability nedosahuje žiadna iná spoločnosť na Slovensku. Eset je tak právom a podľa bodového zisku znova suverénne Firmou roka 2009. Stále platí aj veta, ktorú TREND napísal už pred rokom: Možno nie naposledy.
Firmu vlastnia jej zakladatelia a niekoľkí kľúčoví zamestnanci. V januári tohto roka posilnila marketingové a obchodné aktivity v regióne EMEA (Európa, Stredný východ, Afrika). Vyčlenila preň tím dvadsiatich obchodných a marketingových manažérov, ktorí sa starajú o pridelené krajiny. Dosahu krízy sa predstavitelia Esetu neboja, očakávajú len zníženie celkového medziročného rastu firmy zo 45 na 30 percent. Sektor IT bezpečnosti považujú za imúnny voči kríze, takže väčší vplyv jej nepripisujú. V kríze naopak vidia príležitosť na získanie kvalifikovaných zamestnancov, ktorých je v tomto odvetví nedostatok.
Asseco otestuje kríza
Vo vedúcej desiatke aktuálneho hodnotenia Firma roka má IT biznis popri lídrovi aj ďalšieho zástupcu, a to tiež na medailovej pozícii. Mimoriadne vysokou dynamikou rastu tržieb, pridanej hodnoty i zisku sa na bronzový stupienok posunula pred rokom piata spoločnosť Asseco Slovakia. Tá si k mohutnej expanzii pomohla početnými akvizíciami, ktoré zlepšili aj jej postavenie v hodnotení. Rentabilitou tržieb, kapitálu či celkových aktív firma bodovala menej ako väčšina iných v popredí hodnotenia. Až kríza, v ktorej firmy redukujú aj výdavky na informačné technológie, naplno preverí schopnosť manažérov Asseca Slovakia využiť potenciál prevzatých spoločností a dosiahnuť očakávané synergie.
V júli tohto roka skupina Asseco v rámci konsolidácie akvizícií ohlásila vytvorenie dvoch obchodných zoskupení. Asseco Central Europe, kam patrí aj Asseco Slovakia, sa má zaoberať riešeniami pre verejnú správu a veľké korporácie. Asseco Solutions, do ktorej sa zlúčili slovenský Datalock a česká LCS International, bude vyvíjať, implementovať a podporovať podnikové informačné systémy. Asseco Slovakia a Asseco Czech Republic si síce ponechávajú právnu subjektivitu, no majú jednotnú organizačnú štruktúru, jeden top manažment a od januára 2010 aj spoločný rozpočet.
Hospodársku krízu pocíti Asseco určite výraznejšie ako Eset. Viac ako 60 percent služieb poskytuje na objednávku súkromných inštitúcií, najmä vo finančnom sektore, ktoré výrazným spôsobom obmedzili výdavky, a to predovšetkým výdavky na IT. Tento rok firma očakáva tržby na úrovni roka 2008, teda prvú stagnáciu po rokoch strmého rastu. Zatiaľ verí, že to zvládne bez prepúšťania.
Stavebné materiály vynášali
Stavebný boom na Slovensku v ostatných rokoch mimoriadne prial výrobcom stavebných materiálov. Odzrkadľuje to aj ich postavenie v rebríčku podnikateľsky najúspešnejších podnikov v krajine podľa výsledkov za uplynulé dva roky. Do prvej desiatky hodnotenia Firma roka 2009 sa dostali hneď traja producenti stavív, do prvej tridsiatky až šiesti. A to zopár ďalších v hodnotení chýba, lebo odmietli zverejniť dosiahnuté zisky.
Rovnako ako vlani, aj tentoraz sa najvyššie z nich umiestnila Xella Slovensko, výrobca pórobetónových tvárnic z kremičitého piesku. Vlani bola tretia, v aktuálnom poradí je dokonca strieborná. Firma je nástupcom v roku 2003 sfúzovaných firiem Hebel Pórobetón Šaštín a Ytong Slovakia. Ich matky vtedy kúpil nemecký koncern Haniel, aby vzápätí zlúčil produkciu materiálov pre stavebníctvo do spoločnosti Xella International.
Slovenská dcéra za uplynulé dva roky zvýšila tržby o vyše tri štvrtiny, pridanú hodnotu viac ako dvojnásobne. Čistý zisk zdvihla dokonca až 4,5-násobne, čo znamenalo rentability v sektore priemyselnej výroby nevídané. Z jedného eura tržieb vyťažila už vyše 28 centov zisku po zdanení, z eura aktív až 61 centov.
Okrem všeobecne silného dopytu po stavebných materiáloch Xelle Slovensko pomáhala k rekordným predajom i ziskom aj nová tvárnica s vyšším tepelným odporom, rozšírenie kapacity zariadení i nepretržitá trojzmenná prevádzka. K obchodnému úspechu firmy prispela aj rastúca dôvera zákazníkov k nepáleným stavebným materiálom.
Skupina Xella pôsobí okrem Európy aj v Amerike a Ázii. Jej rekordné výsledky z ostatných rokov vlani zlákali finančníkov. Koncom leta, teda tesne pred nástupom hospodárskej recesie, firmu Xella Gruppe so sídlom v nemeckom Duisburgu kúpili private equity skupina PAI Partners so sídlom v Paríži a americká investičná skupina Goldman Sachs. Koncern Haniel využil priaznivý čas na predaj a rozhodol sa ďalej pôsobiť už len v službách a obchode (vlastní napríklad väčšinový podiel v obchodnej sieti Metro).
Hneď za stupňom víťazov sa v hodnotení Firma roka 2009 umiestnil výrobca betónových strešných krytín, s.r.o. Bramac – strešné systémy z Ivanky pri Nitre. Trojicu mimoriadne úspešných producentov stavebných látok dopĺňa na siedmej priečke druhá najväčšia cementáreň – Východoslovenské stavebné hmoty z Turne nad Bodvou. Atraktívnosť podnikania v tomto biznise potvrdzujú aj silné profitability ďalších troch cementární v SR. Všetky štyri sa umiestnili v najúspešnejšej štvrtine aktuálneho rebríčka.
Ďalší v popredí
V prvej desiatke hodnotenia Firma roka 2009 má po jednom zástupcovi ďalších päť odvetví. Podobne ako pred rokom, ani tentoraz v nej nechýba firma podnikajúca v hazarde. Že sa tomuto biznisu na Slovensku naďalej darí, potvrdzuje tentoraz stávková spoločnosť Niké. Za uplynulé dva roky svoje tržby takmer zdvojnásobila, zisk jej stúpol 4,6-násobne. Hodnotiaci model jej prisúdil piatu priečku.
Služby súvisiace s logistikou reprezentuje šiesty Metrans Danubia. Slovenská dcéra jedného z najväčších stredoeurópskych operátorov kombinovanej prepravy pôsobí v Dunajskej Strede od roku 1999. V uplynulých rokoch tu výrazne expandovala a nedávno zainvestovala do výrazného rozšírenia kapacít. Ďalší plánovaný terminál v Košiciach však v dôsledku krízy vybuduje o čosi neskôr a s podstatne skromnejším rozpočtom, ako firma zvažovala ešte pred rokom.
Zo strojárov sa tentoraz najvyššie umiestnil druhý najväčší tuzemský producent ložísk, firma PSL z Považskej Bystrice. Vo výsledkoch za jej hospodársky rok končiaci sa 30. septembra 2008 sa kríza ešte neprejavila. Odvtedy však aj PSL po rokoch silného rastu čelí výraznému poklesu objednávok a musí prepúšťať.
Jediným zástupcom elektrotechnického priemyslu v prvej desiatke je tento rok firma Elster (bývalý Premagas) zo Starej Turej. Tradičný výrobca plynomerov je už vyše desaťročie súčasťou nemeckého koncernu. Ten pred niekoľkými rokmi rozšíril výrobu slovenského závodu aj o vodomery a regulátory. V súčasnosti je podnik jedným z najväčších producentov plynomerov, vodomerov a regulátorov v strednej a východnej Európe.
Z obchodníkov sa najvyššie umiestnila IKEA Bratislava, ikona v predaji nábytku a zariadenia domácnosti. Jej marketingový koncept na Slovákov funguje a aj s jediným obchodným domom tu dokáže každý rok zvýšiť tržby o bezmála pätinu, a to pri zaujímavých ziskových maržiach. Tie nielen jej, ale väčšine obchodníkov na Slovensku v uplynulých dvoch rokoch výrazne stúpli, keď len sčasti (ak vôbec) premietli do cien zlacňovanie dovážaných tovarov.
Mnoho obchodníkov v SR však výsledky hospodárenia odmieta zverejňovať. Pozitívnou výnimkou je expandujúci Merkury Market Slovakia, ktorý si aspoň zákonné informačné povinnosti plní, a to včas. Jeho strmý rast a silná profitabilita by stačili na umiestnenie v popredí rebríčka Firma roka 2009, TREND sa však rozhodol rešpektovať želanie poľského vlastníka, aby jeho spoločnosť v hodnotení nefigurovala.
Kto sa kvalifikoval
Aktuálne hodnotenie Firma roka 2009 zostavil TREND z firiem, ktoré v roku 2008 dosiahli tržby najmenej 20 miliónov eur. Ďalšou dôležitou kvalifikačnou podmienkou bolo ziskové hospodárenie aspoň za ostatné dva roky, v prípade prevádzkového výsledku až tri obdobia vchádzajúce do porovnania rastu výkonnosti firiem. Keďže hodnotiaci model pracuje s vybranými údajmi o hospodárení firiem za uplynulé tri roky, podmienkou bolo tiež zverejnenie údajov nevyhnutných na hodnotenie, prípadne poskytnutie takýchto údajov priamo TRENDU. Najneskôr do polovice októbra.
Do tohtoročného hodnotenia sa dostalo 226 spoločností. Ziskové a výsledky zverejňujúce firmy z rebríčka TOP 200 tvorili necelú polovicu tohto počtu. Vo vedúcej päťdesiatke konečného poradia sa nakoniec počtom zástupcov presne vyrovnali menším firmám, čo naznačuje, že hodnotiaci model dáva reálne šance uspieť firmám bez ohľadu na ich veľkosť.
Autor je hlavný analytik TREND Analyses.
Výročná cena TRENDU za mimoriadne podnikateľské výsledky
TREND’s Annual Prize for Outstanding Business Results
Firma roka 2009 – Company of the Year 2009
1. Eset, s.r.o., Bratislava
2. Xella Slovensko, s.r.o., Šaštín-Stráže
3. Asseco Slovakia, a.s., Bratislava
Firma roka 2008 – Company of the Year 2008
1. Eset, s.r.o., Bratislava
2. Semikron, s.r.o., Vrbové
3. Xella Slovensko, s.r.o., Šaštín-Stráže
Firma roka 2007 – Company of the Year 2007
1. Samsung Electronics Slovakia, s.r.o., Galanta
2. U.S. Steel Košice, s.r.o., Košice
3. Orange Slovensko, a.s., Bratislava