O náznakoch spoluzakladateľa jednej z najúspešnejších slovenských firiem - ESETu, týkajúcich sa možného vstupu firmy na burzu, TREND už nedávno informoval. Kým sám spoluzakladateľ firmy Miroslav Trnka v rozhovore pre český e-denník E15 naznačil, že takýto krok by mohol byť benefitom aj pre zamestnancov, otáznikov okolo správneho načasovania a najmä budúcej hodnoty či výkonnosti obrej slovenskej firmy zostáva viacero.
Vstup ESETu na burzu by totiž bol zemetrasením na európskom akciovom trhu. Spoločnosť tejto veľkosti zo stredoeurópskeho priestoru s globálnym dosahom by sa v rámci IPO [prvá verejná ponuka akcií – pozn. TRENDU] mohla pokojne vyrovnať aj niektorým americkým gigantom a dosiahnuť až miliardu eur.
Výkonnosť firmy a výkonnosť jej akcií sú však dve rozdielne veci, ktoré nemusia súvisieť, naznačuje v rozhovore pre TREND Martin Chocholáček, viceprezident Enterprise Investors pre slovenský a český trh.
Aké by boli v tejto fáze života firmy benefity pre zakladateľov z jej vstupu na burzu?
ESET vnímam ako stabilnú firmu s unikátnym, ľahko exportovateľným produktom v globálnom meradle, s vybudovanou trhovou pozíciou na globálnom trhu bezpečnostných softvérov. Generuje stabilný cash flow, ale už nejde o rýchlo rastúcu firmu, ako to bolo pred rokmi. Ich medziročný rast sa posledné roky rádovo pohybuje len v jednotkách percent, čo je typické pre firmy vo vyzretých odvetviach. Pokiaľ viem, firmu stále vlastnia jej zakladatelia, ktorí zatiaľ nepristúpili k nejakému veľkému speňaženiu svojich podielov. Buď zisky firmy reinvestovali s cieľom využiť peniaze na expanzívny rast, alebo si vyplatili dividendy. Keďže firma nemá skoro žiadny dlh, predpokladám, že v minulosti nebol realizovaný finančný inžiniering v podobe rekapitalizácie [zadlženie firmy s cieľom vyplatiť si dividendy – pozn. TRENDU], čo bývalo bežné pri podobných firmách v odvetví, ktoré boli vlastnené private equity firmami. My sme takto čiastočne speňažili náš podiel v AVG, iné private equity firmy urobili presne to isté v Avaste alebo McAfee ešte predtým, než išli na burzu.
Čo z toho plynie pre burzu?
Predpokladám, že v tomto štádiu vývoja firmy majitelia ESETu dospeli k záveru, že IPO by im riešilo otázku likvidity ich podielov, a mohli by tak čiastočne monetizovať výsledky svojej práce pri budovaní firmy. Ak sa teda majitelia rozhodnú, že chcú predať svoje podiely, burza im túto potrebu vyrieši. Platí to však len čiastočne, keďže všetko by určite predať nemohli. Každopádne, záujmy jednotlivých majiteľov ESETu nemusia byť v tomto smere identické, a ak niektorí chcú kompletne z biznisu vycúvať a niektorí nie, resp. ak chcú predať len časť svojich podielov, burza im k tomu dáva určitú flexibilitu. Ak by chceli predať všetci všetko, tak burza nie je tá správna cesta. V tomto prípade by museli firmu predať strategickému alebo finančnému investorovi, podobne ako predali v minulosti majitelia AVG svoje podiely private equity firme Benson Oak, ktorí to neskôr predali nám, Enterprise Investors.
- Martin Chocholáček
Je viceprezident spoločnosti Enterprise Investors pre slovenský a český trh. Zameriava sa na maloobchod a sektor rýchloobrátkových spotrebných tovarov. Medzi jeho doteraz najdôležitejšie projekty patria Nay, Kofola, Scitec Nutrition, Noriel a Fingo. Pracoval okrem iného aj v lokálnej investičnej spoločnosti Wood & Company v Bratislave, Prahe a vo Varšave a vo švajčiarskom private equity fonde Horizon21. Aktuálne pôsobí ako predseda dozornej rady v spoločnosti Fingo, ktoré je najnovšou akvizíciou Enterprise Investors na Slovensku.
Z čoho to usudzujete?
Podobným prípadom bol v minulosti aj čiastočný predaj podielov majiteľov spoločnosti Avast private equity firme Summit Partners a CVC Capital Partners alebo v tomto roku predaj zvyšných podielov konkurentovi NortonLifeLock. V mojom uvažovaní vychádzam z toho, že firma už svoj potenciál na rýchly a expanzívny rast viac-menej vyčerpala a rastie s trhom, teda nepotrebuje externé peniaze na využitie rastových príležitostí napríklad v podobe nového produktu alebo novej akvizície. Pre IPO by takýto príbeh bol ideálny a zvyšoval by pravdepodobnosť úspechu vstupu na burzu a tiež by mal pozitívny vplyv na ocenenie firmy. Ak by úpis akcií mal byť len o predaji podielov majiteľov, tak ten príbeh bude pre investorov oveľa menej atraktívny a pravdepodobne sa to odzrkadlí na nižšom dopyte po akciách a nižšom ocenení firmy. Ak ale majitelia chcú zostať vo firme a zachovať si kontrolu, IPO je pre nich ideálny krok.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?