Ak sa plán uskutoční, bude to vôbec prvá plávajúca veterná farma, ktorá bude dodávať elektrinu ropným platformám. Náklady na jej výstavbu by podľa odhadov mali činiť päť miliárd nórskych korún. Elektráreň by mohla znížiť emisie oxidu uhličitého o viac ako 200-tisíc ton ročne, uviedla firma.
„Aby sme udržali naše aktivity (na mori v Nórsku) dlhodobo ziskové, je nevyhnutné, aby sme urobili všetko pre ďalšie zníženie uhlíkovej stopy z našej činnosti,“ uviedol vo vyhlásení výkonný viceprezident podniku Arne Sigve Nylund.
Najskôr znížiť náklady
Equinor si tento rok zmenil názov z pôvodného Statoil, aby lepšie zdôraznil presun do oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Ropa a plyn však na najbližšie desaťročie zostávajú dominantným podnikaním firmy.
Prvá plávajúca veterná elektráreň Equinoru začala prevádzku pri pobreží Škótska v minulom roku. Dodáva elektrinu na pobreží. Equinor tiež plánuje pevne zakotvené veterné elektrárne na mori v USA, Poľsku a Británii.
Konečné rozhodnutie o elektrárni pre ropné polia Snorre a Gullfaks by malo padnúť v budúcom roku. Najskôr sa však firma chce pokúsiť znížiť náklady na jej vývoj. Elektráreň by mala mať celkom 11 turbín, každú s kapacitou osem megawattov. To by znamenalo, že bude uspokojovať dopyt po elektrine oboch polí z 35 percent.
Plávajúca veterná elektráreň Equinoru