EPH skúma, či je možné nájsť riešenie, ktoré bude v záujme Slovenska aj Enelu, a v ktorom by mohol EPH zohrať zmysluplnú rolu, uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
Slovenský premiér Robert Fico predtým v pondelok uviedol, že jeho vláda má záujem o posilnenie pozície v SE. Ostatným potenciálnym záujemcom o elektrárne nepriamo odkázal, že pri ich prípadnom vstupe do elektrární so žiadnou podporou štátu počítať nemôžu.
„Vláda bude obštruovať predaj 66 percent akcií Slovenských elektrární, pretože mám pocit, že náš taliansky priateľ chce ujsť od zodpovednosti. Enel musí dostavať tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce,“ vyhlásil R. Fico.
Spoločnosť Enel v marci potvrdila, že predaj SE pokračuje a záväzné ponuky na kúpu podielu očakáva najneskôr do 9. mája. O predávaný 66-percentný podiel zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači.
Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine EPH. V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.
Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní ministerstvo hospodárstva. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur.