Práve predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku chceli Taliani získať vyše 4 miliardy eur na zníženie dlhu skupiny.

„Záväzné ponuky na kúpu elektrární budú prezentované najneskôr do 9. mája,“ povedal na výročnej tlačovej konferencii šéf talianskej energetickej skupiny Francesco Starace v rámci prezentácie strategického plánu Enelu na roky 2015 až 2019.

Do predaja Slovenských elektrární sa možno zapojí aj štát. Postoj slovenskej vlády k predaju 66-percentného podielu Slovenských elektrární je však zatiaľ nejasný.

Najnovšie už Úrad vlády SR pripúšťa, že získané peniaze z predaja 49-percentného podielu v spoločnosti Slovak Telekom by mohli ísť aj na posilnenie pozície štátu v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny.

Koncom minulého týždňa sa k téme predaja Slovenských elektrární vrátil aj samotný premiér Robert Fico. „My musíme rovnako uvažovať po tom, ako sme získali kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo, či stojí, alebo nestojí za to, aby sa štát stal súčasťou rozhovorov s talianskou spoločnosťou Enel, že či vstúpiť alebo nevstúpiť naspäť do tejto významnej strategickej spoločnosti,“ povedal Fico v diskusnej relácii TA3 V politike.

Štát predbežnú či nezáväznú ponuku na kúpu akéhokoľvek podielu elektrární zatiaľ nepodal. O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači.

Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor.

Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH).

V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora.

Elektrárne s prevádzkovým ziskom 510 miliónov eur

Slovenské elektrárne, a. s. dosiahli v minulom roku prevádzkový zisk vo výške 510 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 171 miliónov eur, čo je zhruba 25 percent.

Dosiahnutý prevádzkový zisk je výsledkom kombinácie výrazného poklesu cien elektriny na trhu a ich kompenzácie pozitívnymi efektmi projektov optimalizácie spoločnosti a silnými prevádzkovými výsledkami.

Celkové percento medziročného poklesu EBITDA je ovplyvnené rozpustením rezerv na nevýhodné zmluvy v roku 2013, čo rozdiel medziročne navyšuje, vyplýva zo zverejnených výsledkov.

Slovenské elektrárne vlani celkovo vyrobili 22 105 gigawatthodín elektriny, čo je približne rovnaká úroveň ako rok predtým. Na výrobe elektriny sa viac ako 71 percent podieľali jadrové elektrárne. Nasledujú vodné elektrárne s viac ako 19-percentným podielom na celkovej výrobe.

Spoluspaľovanie uhlia a biomasy sa na výrobe podieľalo viac ako 9 percent. Takmer 91 percent dodanej elektriny bolo vyrobenej bez emisií skleníkových plynov, z produkcie jadrových, vodných, fotovoltických elektrární a spoluspaľovaním biomasy.

Elektrárne v minulom roku vyrobili taktiež 781 gigawatthodín tepla. Produkcia tepla bola založená prevažne na kombinovanej výrobe elektriny a tepla.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 31 vodných elektrární.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 percent akcií.

Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel necelých 840 miliónov eur.