Zatiaľ nie je isté, či štát bude mať záujem o predávaný podiel elektrární. „My dnes nehovoríme ani áno, ani nie. Počkáme, ako sa bude tá situácia vyjasňovať. My sme deklarovali, že dnes je pre nás priorita dostavba Atómovej elektrárne Mochovce,“ konštatoval Pavlis.

K predaju elektrární sa zatiaľ nechce bližšie vyjadrovať ani samotný Enel. „Proces predaja je stále aktuálny, no pokiaľ prebieha, neposkytujeme detailnejšie informácie,“ uviedla pre agentúru SITA talianska spoločnosť Enel.

Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor. Zvyšných dvoch však zatiaľ nikto oficiálne nekonkretizoval. V médiách sa hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH).

Koľko budú pýtať?

Vedenie spoločnosti Enel začiatkom júla minulého roka odsúhlasilo predaj svojho podielu v Slovenských elektrárňach. Okrem toho spoločnosť odsúhlasila predaj aktív v Rumunsku. Predaj aktív na Slovensku a v Rumunsku je súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote 6 miliárd eur. Tento program sa začal v roku 2013 a jeho cieľom je zníženie dlhu spoločnosti.

Otázne stále zostáva, koľko bude Enel za svoj podiel v elektrárňach pýtať. Známe je len to, že predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku by chceli Taliani získať aspoň 4,4 miliardy eur. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 percent akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.