Vláda a parlament ďalej naprávajú chyby spôsobené narýchlo prijímanou a často menenou energetickou legislatívou v oblasti obnoviteľných zdrojov. Poslanci tento týždeň schválili novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE) a kombinovanej výrobe elektriny (KVET). Nová legislatíva ďalej sprísňuje podmienky podpory a tým aj inštalácie obnoviteľných zdrojov, predovšetkým fotovoltiaky.
Novela cieli okrem iného aj na zníženie vplyvu obnoviteľných zdrojov na ceny elektriny. Nekontrolovaný nárast inštalovaných OZE v spojení s vyššou výkupnou cenou sa už začal prejavovať na koncových cenách pre spotrebiteľov. Podpora OZE a KVET je ukrytá v tarife za prevádzku systému. Z tejto tarify však spotrebitelia dotujú aj výrobu elektriny z domáceho uhlia.
Menej podpory
Po novom sa tak od júla budúceho roka budú vyššími výkupnými cenami podporovať iba fotovoltaické zdroje na strechách a plášťoch budov s výkonom do 100 kilowattov. Spoločnosť MyEnergy upozorňuje, že „Úrad pre reguláciu sieťových odvetví môže nastaviť novú výšku výkupných cien pre fotovoltaické inštalácie s neobmedzeným poklesom od 1. júla 2011“. Zákon vstupuje do platnosti 1. februára 2011.
Slovenská asociácia fotovoltaického priemyslu (SAPI) kritizuje, že finálne znenie zákona neobsahuje takmer žiadne ich pripomienky, ale len kozmetické úpravy. „Celkovo je možné konštatovať, že schválená novela znamená od polovice budúceho roka koniec sľubne sa rozvíjajúceho fotovoltaického odvetvia na Slovensku mimo mikro a malých inštalácií na strechách a plášťoch budov,“ konštatuje asociácia vo svojom stanovisku. SAPI tiež upozorňuje, že investori do fotovoltiky tiež prichádzajú o cenovú záruku. „Novela určila pre ÚRSO povinnosť stanoviť nové výkupné ceny s platnosťou od 1.7.2011 pričom maximálna hodnota poklesu 10 percent nie je po novom práve pre fotovoltaiku a vietor garantovaná,“ vysvetľuje SAPI.
Drahšia modernizácia
Na zmeny sa musia od nového roka pripraviť aj prevádzkovatelia výrobných zariadení z OZE, ktorí chystajú ich modernizáciu. Novela sprísňuje podmienky získania vyšších výkupných cien a tiež upravuje povinnosti v smere zabezpečenia stability siete.
Konečné znenie zákona hovorí, že „náklady na rekonštrukciu alebo modernizáciu technologickej časti zariadenia výrobcu elektriny musia byť vyššie ako 50 percent investičných nákladov na obstaranie novej porovnateľnej technologickej časti“. Výnimku majú iba malé vodné zdroje s výkonom do dvoch megawattov.
Zákon tiež zníži hranicu inštalovaného výkonu, od ktorej preberá odchýlku distribučná spoločnosť zo súčasných štyroch megawattov na inštalovaný výkon nad jeden megawatt.
Tento krok by mohol v budúcnosti spomaliť rast nákladov na prevádzku systému, ktoré v konečnom dôsledku zvyšujú koncovú cenu elektriny pre spotrebiteľov.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch