Spoločnosť easyJet je druhým najväčším nízkonákladovým leteckým prepravcom v Európe po írskej spoločnosti Ryanair. Analytici predpokladajú, že zisk pred zdanením klesne za tento účtovný rok o 14 percent na 592 miliónov libier. Účtovný rok sa končí v septembri.
Generálna riaditeľka Carolyn McCallová povedala, že podmienky na trhu sú teraz najzložitejšie, s akými sa od nástupu do funkcie v roku 2010 stretla. Vplyvy teroristických útokov v Nice a v Turecku je veľmi ťažké predvídať, povedala podľa agentúry Reuters.
Francúz tuniského pôvodu minulý týždeň na promenáde v Nice nákladným autom narazil v plnej rýchlosti do ľudí a 84 ich usmrtil. V Turecku sa potom časť armády neúspešne pokúsila o štátny prevrat. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu v krajine vyhlásil trojmesačný výnimočný stav. Nice a Turecko patria ku kľúčovým destináciám aeroliniek.
Problém pre firmu predstavuje tiež prepad kurzu britskej libry, ktorá od júnového referenda o členstve Británie v EÚ stráca voči doláru zhruba desatinu hodnoty. EasyJetu tým iba počas štyroch týždňov vzrástli náklady o 40 miliónov libier. Kvôli slabšej libre totiž zdraželo palivo, ktoré aerolinky nakupujú v dolároch.
Časť britských turistov vyššie náklady odrádzajú od cesty do zahraničia, upozornila C. McCallová.
Aerolinky v treťom finančnom štvrťroku, teda do konca júna, prepravili o 5,8 percenta viac cestujúcich. Príjem na sedadlo im ale bez vplyvu výkyvov výmenných kurzov klesol aj kvôli štrajkom a zlému počasiu o 8,3 percenta.
Na zložité podmienky sa sťažujú aj konkurenčné letecké spoločnosti, ako je IAG, majiteľ British Airways, alebo nemecká Lufthansa.