Akcionári banky JPMorgan Chase & Co. dnes podporili jej šéfa Jamieho Dimona, na banku sa ale pre vysokú stratu z obchodovania zvyšuje tlak. Okolnosti straty údajne začala vyšetrovať FBI a skúmajú ich aj úrady pre reguláciu finančného sektora. J. Dimon na výročnom valnom zhromaždení spoločnosti vyhlásil, že banka bude disciplinárne stíhať tých, ktorí sú za stratu zodpovední, a nevylúčil ani odobratie odmien.

JPMorgan minulý týždeň uviedla, že prišla počas šiestich týždňov kvôli zle nastavenému hedžingu minimálne o dve miliardy dolárov a strata sa môže dosiahnuť ešte o miliardu. Kvôli prípadu v pondelok odišla šéfka investičnej divízie Ina Drewová. Jej divízia urobila chyby vo vysoko komplikovaných zaisťovacích transakciách pozostávajúcich z derivátov na úverovú spoľahlivosť rôznych firemných dlhopisov vo vlastníctve banky.

„Urobíme správne veci. Môže to zahŕňať aj odobratie odmien,“ povedal J. Dimon na valnom zhromaždení na Floride. Akcionári na ňom zamietli návrh, aby banka rozdelila funkcie generálneho riaditeľa a predsedu správnej rady, ktoré teraz zastáva J. Dimon.

Informovaný zdroj agentúre Reuters povedal, že newyorský úrad FBI začal predbežné vyšetrovanie okolností, ktoré viedli k strate JPMorgan, a zisťuje, či nebol spáchaný trestný čin. Stratu skúma aj Komisia pre cenné papiere a burzy a americká centrálna banka.

Akcie JPMorgan dnes posilnili o 3,4 percenta. Od štvrtka, kedy banka oznámila stratu, však stále strácajú asi deväť percent, čo predstavuje vyše 14 miliárd dolárov z trhovej hodnoty spoločnosti.

JPMorgan, ktorá je najväčšou bankou v USA podľa výšky aktív, bola jedinou americkou bankou, ktorá zostala zisková aj v čase finančnej krízy. JPMorgan sa vyhýbala rizikovým transakciám, ktoré viacero ďalších bánk uvrhli do vážnych problémov.

Aféra poškodzuje povesť J. Dimona ako špičkového amerického bankára, ktorý si mohol dovoliť ostro kritizovať rozsiahle posilnenie finančnej regulácie. Politickým zástancom tvrdej regulácie to podľa pozorovateľov dá zámienku k pretláčaniu čo najprísnejšej podoby takzvaného Volckerovho pravidla, ktoré všeobecne bankám zakazuje obchodovať na vlastný účet.

J. Dimon hovorí, že Volckerovo pravidlo, o ktorého presnej podobe sa po dvoch rokoch od prijatia rozsiahleho zákona o finančnej regulácii stále veľa nevie, by sa na stratové transakcie JPMorgan nevzťahovalo, pretože išlo o zaisťovacie operácie. Príslušná pasáž zákona je síce podľa denníka The Wall Street Journal veľmi vágna, ale umožňuje obchody na účely zabezpečenia vlastných pozícií, to znamená napríklad zabezpečenie proti problémom firiem, ktorým banka požičala.

Pre vládu prezidenta Baracka Obamu je strata JPMorgan vítaným dokladom oprávnenosti rozsiahlej reformy finančnej regulácie, ktorú mnoho bankárov a opozičných politikov kritizuje. Ani minister financií Timothy Geithner však netvrdí, že ak by reforma už naplno fungovala, strate JPMorgan by zabránila. „Skúškou reformy nie je zabrániť, aby banky robili chyby. Skúškou reformy by malo byť, aby ich chyby neohrozili širšie hospodárstvo, finančný systém a daňového poplatníka,“ povedal T. Geithner.

Ilustračné foto - SITA / AP