Rajeckoteplický výrobca eurohranolov na drevené okná Drevomax udržal počas posledných dvoch rokov všetkých 160 zamestnancov aj napriek tomu, že kríza zasiahla slovenské drevárstvo mimoriadne razantne. Medzi rokmi 2007 až 2009 tržby sektora spadli o 40 percent na niečo vyše 400 miliónov eur a v posledných dvoch rokoch sa sektor zosunul do strát v celkovej výške 43 miliónov eur.
Teraz Drevomax začína vážne uvažovať, že prepúšťať predsa len bude musieť. Paradoxne v čase, keď sa európske trhy so stavebných drevom začínajú zotavovať. Na firmu dopadajú dôsledky toho, čo v štátnych Lesoch SR – ako jedinom veľkom dodávateľovi dreva v krajine – nechali manažéri z čias minulej vládnej koalície.
„Pravdepodobne budeme musieť prepúšťať, pretože štátne lesy musia drevo dodávať exportérom, s ktorými sa popodpisovali zmluvy za minulej vlády,“ hovorí majiteľ Drevomaxu Ján Michalík. Jeho firme teraz Lesy SR v dostatočnom objeme drevo dodať nevedia napriek tomu, že je ich dlhoročným partnerom. „Nikdy sme s platbami za drevo problém nemali. Očakávam, že nový manažment štátnych lesov trh znovu stransparentní,“ pokračuje J. Michalík.
Na zmluvy nevýhodne nielen pre tuzemských drevárov, ale aj pre Lesy SR už skôr upozornilo aj jeho nové vedenie na čele so šéfom firmy Igorom Viszlaiom. Najnebezpečnejšie sú pre lesníkov i drevárov zmluvy, ktorými bývalý manažment štátnych lesov prenajal do rúk súkromníkov šesť svojich píl aj so záväzkom, že im bude každoročne dodávať až 300-tisíc kubíkov ihličnatého piliarskeho dreva. I keď pôvodne tieto píly ročne spilovali ani nie 50-tisíc kubíkov. „Na týchto nebezpečných zmluvách pracuje slovenská právnická špička. Ak je čo i len malá šanca striasť sa ich, treba sa o to pokúsiť,“ uviedol pre TREND I. Viszlai.
Šestica malých píl teraz odčerpáva zhruba šestinu celoslovenských dodávok ihličnatej piliarskej hmoty.
„Na trhu s drevom nastala pre ostatné píly katastrofálna situácia. Štátne lesy majú pre nás tuzemských spracovateľov tohto materiálu málo, a tak to súkromné lesy využívajú na výrazné zdražovanie,“ hovorí J. Michalík. Teraz podľa neho každý týždeň cena jedného kubíka tohto dreva stúpa o zhruba tri eurá a dostáva sa už cez nebývalo vysokú úroveň sto eur. „Dreva je málo, je pridrahé, a tak naše výrobky strácajú konkurencieschopnosť,“ uzatvára J. Michalík.
Ilustračné foto na titulke - Vlado Benko