Domácnosti a podniky, ktoré sa ešte len zotavujú z inflačného šoku, čelia ďalšiemu zdražovaniu. Ceny plynu v Európe minulý rok stúpli o približne 45 percent, pričom zastavenie dodávok ruského plynu poukazuje na ďalší rast cien.
„Ukončenie ukrajinsko-ruskej tranzitnej zmluvy prichádza v mimoriadne nepriaznivom čase. Hoci 15 miliárd kubických metrov plynu, ktoré Rusko každoročne tranzituje cez Ukrajinu, predstavuje len menšiu časť európskej spotreby, vyčerpané zásoby a blížiaca sa zima zvyšujú obavy o stabilitu dodávok,“ uvádza agentúra Bloomberg.
Európske krajiny intenzívne pracujú na diverzifikácii energetických zdrojov. Zvýšili dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) po mori, posilňujú energetické partnerstvá s Nórskom a investujú do obnoviteľných zdrojov energie. Napriek týmto opatreniam zostávajú ceny na trhu nestabilné, ovplyvnené rastúcim dopytom v Ázii, nepriaznivými klimatickými podmienkami a rozširovaním čínskych skladovacích kapacít.
Pripravte si peňaženky
Premiér Slovenskej republiky Robert Fico varuje, že náklady na plyn by mohli európskym domácnostiam a podnikom narásť o 40 až 50 miliárd eur ročne. Náklady na elektrinu by mohli vzrásť dokonca o 60 až 70 miliárd eur. Podobný vývoj sa očakáva aj v Spojenom kráľovstve, kde ceny energií rastú už tretí rok po sebe.
„Drahé energie znižujú konkurencieschopnosť priemyslu a brzdia hospodársky rast v eurozóne,“ uviedli analytici spoločnosti MET Group. Typickým príkladom je Nemecko, kde mnohé továrne v dôsledku energetickej krízy museli obmedziť alebo úplne zastaviť výrobu.
„Aj keď ceny plynu v Európe zostávajú vysoké, nejde o krízu podobnú tej z minulých rokov. Predpokladáme, že inflácia by mohla do konca roka klesnúť pod dvojpercentný cieľ Európskej centrálnej banky,“ konštatuje Jamie Rush, hlavný európsky ekonóm pre Bloomberg Economics.