Ak majiteľ nehnuteľnosti banku využíva iba na financovanie bývania, môže byť jeho nová úroková sadzba hypotéky pri fixácii vyššia, ako tá, ktorú finančný dom ponúka novým klientom. Niekedy dokonca výrazne, najmä ak svoj dlh riadne nesplácal. Aj takáto situácia môže spôsobiť, že nové mesačné splátky hypotéky dlžník nebude vedieť splácať. A keďže by mal pravdepodobne problém preniesť úver do inej banky, iná možnosť, ako predať byt mu neostane. Takejto krízovej situácii sa však vyhne väčšina ľudí, ktorým v nadchádzajúcich troch rokoch skončí fixácia.

Päťpercentné hypotéky na obzore

Realitný trh posledné roky pripomínal perpetuum mobile. Zdalo sa, že ceny nehnuteľností budú rásť neustále a lacné peniaze na ich kúpu budú k dispozícii navždy. Lenže situácia sa radikálne zmenila. Hypotéky zdraželi, ba čo viac, do konca roka by mali podľa Národnej banky Slovenska (NBS) úrokové sadzby atakovať päťpercentnú hranicu.

Zmeny na hypotekárnom trhu sa premietli do sveta realít. Záujem o drahšie hypotéky sa znížil, ponuka bytov na predaj prevyšuje dopyt. Preto „nafúknuté“ ceny bytov v mnohých regiónoch klesli. V prípade bratislavských starších trojizbových bytov dokonca v nejednom prípade až o 50 až 70-tisíc eur.

Za prepad hodnoty nehnuteľností čiastočne môžu majitelia, ktorí si nakúpili pomocou hypoték nehnuteľnosti ako investíciu, ale po náraste úrokov sa im už prenájom bytov nevypláca. Preto sa snažia svoje majetky predať za cenu, ktorá im zabezpečí ešte ako taký zisk.

Predĺženie splatnosti úveru

Podľa analytika Realitnej únie SR Vladimíra Kubrického veľa ľudí ešte len čaká pri refixácii úrokovej sadzby pri hypotéke bolestivé precitnutie. Súhlasí s tým, že nadchádzajúcu krízovú situáciu, čo sa týka vyšších výdavkov na bývanie, možno riešiť mnohými spôsobmi. No keďže každý prípad je individuálny, univerzálny recept na riešenie nepríjemnej situácie neexistuje. Čo jednému vyhovuje, inému nepomôže.

V prípade, ak sa klientovi banky zmení finančná situácia, môže požiadať o predĺženie splatnosti, ktoré mu zabezpečí zníženie mesačnej splátky. Daná zmena podlieha schváleniu zo strany banky a záujemca musí splniť legislatívne podmienky platné v čase predlžovania splatnosti úveru. Samotnú hypotéku to však značne predraží.

Ďalším riešením môže byť podľa PR manažérky Tatra banky Nadeždy Palušovej reštrukturalizácia úveru ako dočasné riešenie zníženia splátok na šesť až deväť mesiacov. To však znamená, že klient bude mať negatívny záznam v úverovom registri a rozdiel medzi dočasne zníženými a pôvodnými splátkami bude musieť uhradiť v ďalších zvýšených splátkach.

„Všetky banky musia aj v prípade refinancovania úverov spĺňať rovnaké legislatívne požiadavky. Je vhodné, aby si klient zvážil, či mu refinancovanie existujúceho úveru vyrieši jeho situáciu,“ zdôrazňuje N. Palušová s tým, že podmienky refinancovania aj poskytovania úverov sú prísne regulované.

Nájsť východisko v predstihu

Pri určovaní výšky úrokovej sadzby pre úvery na bývanie zohľadňuje banka zvýšenie inflácie a kľúčových úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). To znamená, že vyšším splátkam sa klient nevyhne.

V prípade, že sa niekomu zmenila finančná situácia a vie, že nebude schopný naďalej splácať, je dobré podľa N. Palušovej kontaktovať banku a nájsť riešenie v predstihu. Platí to i vtedy, ak si je klient vedomí, že po refixácii starej hypotéky nebude schopný splácať zvýšenú mesačnú splátku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa