Štvrtkového odovzdania diplomov dopravným inšpektorkám sa zúčastnilo 40 žien. Prišli v čiernych abájach a niektoré mali aj zahalenú tvár. Zatiaľ nie je jasné, kedy inšpektorky začnú pracovať a ako si poradia v situáciách, keď budú musieť pracovať aj v prítomnosti mužov.

Saudská Arábia síce po novom púšťa ženy do hľadiska športovísk a kín, avšak stále praktizuje napríklad opatrovníctvo a striktné oddeľovanie podľa pohlavia. Ministerstvo vnútra pre odvolanie zákazu riadiť zriadilo pre ženy autoškoly a umožnilo výmenu vodičských preukazov získaných v zahraničí za domáce doklady.

S poisťovňou Nadžm spolupracuje ministerstvo pri príprave inšpektoriek. V pláne je tiež zriadenie ciel pre ženy pristihnutých pri dopravnom priestupku. Než budú cely k dispozícii, budú vodičky držať vo väzniciach pre mladistvých.

Záujem by bol 

Inšpektorky cestnej premávky majú byť privolané k nehodám, pri ktorých aspoň jedna zo strán bude žena a bude poistená. Dôvodom k privolaniu inšpektorky ale nebudú zranenia, povedala Mahá Šnajfiová z poisťovne Nadžm.

Výcvik dopravných inšpektoriek stále pokračuje a nie je jasné, koľko ich kráľovstvo plánuje nakoniec zamestnať. Podľa londýnskej konzultantskej spoločnosti Facts Global Energy by mohlo prejaviť záujem o vodičský preukaz 65 percent obyvateliek Saudskej Arábie, čo je asi šesť miliónov žien.

Na obdobie do roku 2020 sa počíta s tým, že vodičský preukaz budú mať asi tri milióny žien. Majiteľky medzinárodných vodičských preukazov budú mať právo riadiť v kráľovstve rok a potom budú musieť požiadať o miestne doklady. Povolenie na riadenie súkromných áut môžu mať ženy po dovŕšení 18 rokov a vozidiel hromadnej dopravy po dosiahnutí 20 rokov, čo je rovnaké ako u mužov.