Štátne Lesy SR, ktoré spravujú polovicu slovenských lesov, chcú odstúpiť od dlho zaužívanej praxe podpisovania najviac jednoročných zmluv na odber dreva. „S domácimi drevármi rokujeme o zavedení zmluv, ktoré by im garantovali dodávky nášho dreva na tri a možno až na päť rokov vopred. Aby si mohli ľahšie naplánovať nové investície,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ Lesov SR Marián Staník. Na čelo podniku si ho pred vyše pol rokom vybrala súčasná vládna garnitúra. Predtým pôsobil v rôznych biznisoch vrátane železničnej prepravy.

Prvé dlhodobejšie zmluvy by pritom podľa jeho slov podnik mohol začať s drevármi podpisovať už koncom tohto roka. Teda na budúcoročné ťažby dreva. Ako budú presnejšie vyrezať nové zmluvy na drevo, má byť jasné koncom leta.

Väčšia kontrola domáceho spracovania

Okrem predlženia obchodných zmluv chcú Lesy SR zapracovať aj na tom, aby sa čo najviac ich dreva naozaj spracovalo na Slovensku. Samotný podnik vyváža do cudziny iba minimum vlastného nespracovaného dreva. Vlani napríklad zo 4,2 milióna vyťažených kubíkov predali do cudziny iba 118-tisíc kubíkov. Problémom však je, že nemálo ich dreva sa dostáva aj k firmám, ktoré iba deklarujú jeho spracovanie na Slovensku. Často ho na Slovensku zhodnotia iba v malej miere a väčšinu suroviny nakúpenej od štátnych lesov vyvezú.

Selekciu priekupníkov má podľa šéfa Lesov SR zabezpečiť prísnejšia kontrola toho, čo sa deje so štátnym drevom po jeho odbere. „Chceme zintenzívniť kontrolu skutočnej spracovateľskej kapacity našich odberateľov. Cieľom je, aby naše drevo dostavali iba firmy, ktoré naozaj všetko spracujú doma na Slovensku. Nech naše drevo vytvára doma aj pracovné miesta a nekončí v zahraničí,“ ozrejmil M. Staník s tým, že presnejšia metodika, ako sa k tomu chce jeho podnik dopracovať, má byť známa tiež koncom leta.

Zisk lesníkov porastie

Lesy SR zamestnávajúce 3 600 ľudí pritom vlani vykázali pri celkových tržbách 228 miliónov eur zisk vyše osem a pol milióna eur. V tomto roku majú ich tržby klesnúť na 217 miliónov eur, no ich zisk sa má, naopak, zvýšiť na 9,2 milióna eur. A to aj napriek tomu, že ich tohtoročný predaj dreva má medziročne klesnúť o takmer 200-tisíc kubíkov na necelé štyri milióny kubických metrov.