To najzaujímavejšie sa na devízových trhoch udialo na austrálskom dolári. Ten sa najprv včera v ranných hodinách dostal pod tlak, keď centrálna banka zopakovala svoje vyhlásenie z predošlých mesiacov, v ktorom sa síce neobjavil žiaden náznak ďalšieho znižovania sadzieb, ale znovu odznela nespokojnosť so silnou menou. To v kontexte nedávnych vyjadrení, že centrálna banka môže využiť na oslabenie meny aj devízové intervencie na obchodníkov zapôsobilo negatívne.

V ranných hodinách po tomto zasadnutí klesol AUDUSD až k úrovni 0,905. Od nej sa odrazil a aj v dôsledku slabnúceho dolára AUDUSD tieto straty z rána vymazal. Dlho si však zisk neužil, dnes ráno sa po slabšom než očakávanom raste HDP o 0,6 percenta (očakávaný bol rast 0,7 percenta) prepadol na nové trojmesačné minimá až k úrovni 0,90. Z nášho pohľadu, keďže centrálna banka nezmenila svoj tón, zatiaľ dôvod pre pokračovanie negatívneho trendu nie je. V tomto smere bude dôležitý protokol z včerajšieho zasadnutia centrálnej banky, ktorý bude zverejnený o dva týždne. Pokiaľ sa v ňom zopakuje fráza, že centrálna banka nenaznačuje a ani nevylučuje ďalšie znižovanie sadzieb, môžeme sa dočkať opadnutia obáv o ďalšie kroky centrálnej banky v krátkodobom horizonte, čo by AUDUSD mohlo pomôcť zmazať časť strát z posledných dní.

Americký dolár oslaboval aj voči euru, ktoré sa včera taktiež dočkalo negatívneho fundamentu. Index výrobných cien v novembri nečakane klesol medzimesačne o 0,5 percenta (očakávný bol pokles o 0,1 percenta). Práve inflácia je v súčasnosti najsledovanejšou veličinou na eurových pároch, pretože pokiaľ ostane na mimoriadne nízkych úrovniach, tak bude ECB pritlačená k ďalšiemu uvoľneniu politiky. A včerajší údaj výrobných cien zvyšuje šancu, že tomu tak bude. EURUSD aj napriek tomu dokázal rásť a dostal sa k úrovni 1,36.

Akcie včera, ako sme naznačili vyššie, ukončili obchodovanie v červenom. Pondelkový silný ISM index výrobnej dôvery ale nie je úplne kľúčovým pre rozhodovanie FEDu, ďaleko dôležitejší bude piatkový report z trhu práce. Dovtedy pochybujeme, že sa na akciových trhoch vytvorí výraznejší trend. Paneurópsky index EuroStoxx50 včera klesol 2,1 percenta a širší americký index S&P500 0,3 percenta.

Dnešné obchodovanie bude rušnejšie ako včerajšie. Počas celého dňa budú prichádzať novembrové indexy dôvery zo sektora služieb. Už dorazil údaj za Španielsko, kde PMI index rástol zo 49,6 bodu na 51,5 bodu (očakávanie bolo 50,67 bodu), čo naznačuje, že prekonať prognózy by mohla aj revízia novembrového indexu za celú eurozónu (zverejnenie o 10:00, očakávanie je 50,9 bodu). Prvých údajov sa dočkáme z Británie (zverejnenie o 10:30, očakávanie 62,1 bodu) a USA (zverejnenie o 16:00; očakávanie 55,4 bodu).

Z eurozóny okrem toho dorazí prvá revízia HDP za tretí kvartál (zverejnenie o 11:00,  očakávaný je rast o 0,1 percenta medzikvartálne) a októbrové maloobchodné tržby (zverejnenie o 11:00, očakávaný je rast o 0,2 percenta medzimesačne). V USA sa bude sledovať novembrový ADP report zmeny počtu pracovných miest v súkromnej sfére ( zverejnený bude o 14:15, očakávaný je údaj 172-tisíc), ktorý môže predznačiť, ako by mohol dopadnúť ostro sledovaný piatkový vládny report.

A z USA dorazia aj novembrové anualizované predaje nových domov (zverejnené o 16:00, očakávaný údaj je 432-tisíc). Tie budú doplnené aj o októbrový údaj, ktorý kvôli čiastočnej uzávierke americkej vlády nevyšiel. Očakávaniami, kedy by mohol FED prvýkrát znížiť kvantitatívne uvoľňovanie, môže pohnúť aj Béžová kniha (zverejnenie o 20:00), v rámci ktorej americká centrálna banka komentuje vývoj ekonomiky v jednotlivých regiónoch krajiny. Obchodníci na devízových trhoch budú sledovať aj zasadnutie kanadskej centrálnej banky (o 16:00), úrokové sadzby ostanú nezmenené, sledovať sa ale bude sprievodný komentár.