Kríza pre startupy predstavuje hrozbu, ale zároveň prináša aj príležitosti na nový typ myšlienok a nápadov. Startupy reagujú počas kríz flexibilnejšie a pružnejšie než veľké firmy. Mnohé dnešné giganty ako Google, Meta či Airbnb vznikli alebo prerástli konkurenciu práve počas kritického obdobia.

Startupy, ktoré prežijú ťažké časy, majú tendenciu byť úspešnejšie ako kedykoľvek predtým. Tento rok však určite ovplyvnil napríklad výšku startupových investícií. Investori sú opatrnejší a hodnoty spoločností, takzvané valuácie sú nižšie ako v roku 2021, ktorý bol z hľadiska objemu investovaného rizikového kapitálu rekordný.

Investície do technologických startupov v USA za druhý štvrťrok tohto roka klesli o 23 percent na 62,3 miliardy dolárov, čo je najprudší pokles od roku 2019, hovoria údaje spoločnosti PitchBook, ktorá sleduje startupové prostredie. Pokles investícií je zaujímavý, zvlášť v ekosystéme začínajúcich podnikov, ktoré doteraz veľmi rýchlo rástli vďaka rozvíjajúcej sa ekonomike, nízkym úrokovým sadzbám a ľuďom využívajúcim čoraz viac technológií.

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Rusko chce obnoviť svoj technologický sektor s pomocou Číny. Dostalo sa však do slepej uličky

Šetriť, kde sa len dá

Rastúce úrokové sadzby, inflácia a neistota prameniaca z vojny na Ukrajine a ďalšie geopolitické konflikty však spôsobujú opatrnosť u investorov, čo má negatívny vplyv na mladé technologické firmy. To všetko predznamenáva ťažké obdobie pre celý technologický priemysel. K tomu sa navyše pridáva aj čipová a energetická kríza.

Spoločnosti podnikajúce v oblasti rizikového kapitálu ako Sequoia Capital či Lightspeed Venture Partners varovali mladé začínajúce firmy, aby znížili svoje náklady, šetrili hotovosť a pripravili sa na ťažké časy. V reakcii na to mnohé firmy prepustili zamestnancov a zmrazili nábory nových. Ďalšie spoločnosti ako Fast, Modsy či WanderJaunt dokonca svoju činnosť ukončili.

Znižovanie pracovných miest je už dokonca realitou vo veľkých technologických spoločnostiach ako Snap, Facebook, Lyft či Uber, ktoré oznámili spomalenie náborov. Spoločnosti Robinhood a Peloton dokonca oznámili rušenie niektorých pracovných pozícií, informuje New York Times.

Problémy, ktoré súvisia s krízou vidíme aj na Slovensku. Napríklad Dedoles, ktorý na tento rok plánoval ambiciózny rast, dnes prechádza reštrukturalizáciou pod dohľadom súdu a musel prepustiť takmer 200 ľudí. Reštrukturalizáciu však vnímajú ako reštart a hľadajú externý kapitál na posilnenie firmy a ďalší rozvoj.

Sú však aj pozitívne príklady, napríklad východoslovenský e-commerce startup GymBeam nielenže prekonal očakávania a za posledné dva roky rástol o viac ako 170 percent, ale rok 2022 sa ukazuje byť pre firmu ešte viac ziskovým. GymBeam dokonca aktuálne naberá kapitál v ďalšom investičnom kole.

Dobré časy sa vraj končia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa