Trenčiansky DMD Holding, a. s., v ktorom je prostredníctvom Fondu národného majetku (FNM) SR zo 76 % zastúpený štát, chce opäť získať kontrolu nad jedinou funkčnou slovenskou zbrojárskou akciovkou ZŤS-Špeciál.



Prostredníctvom svojej dcéry ZŤS-Dubnica nad Váhom plus, a. s., ktorá je od apríla v konkurze, je síce momentálne vlastníkom firmy, akciami ZŤS Špeciál však podobne ako u ostatných dcérskych spoločností ZŤS Plus momentálne disponuje správkyňa konkurznej podstaty.



"Nemal by nastať problém," uviedol na margo spomínaného zámeru znovu prevziať zbrojársky podnik predseda predstavenstva DMD Holding Vojtech Lampert. Až 90 % uznaných pohľadávok v konkurze v objeme 1,1 miliardy Sk totiž vlastnia DMD Holding a SPP, v ktorom je rovnako majoritným akcionárom štát.



"Nepredpokladám teda, že budú medzi nami nejaké rozpory a správkyňa konkurznej podstaty a sudca by mali postupovať podľa predloženého plánu speňaženia majetku," uviedol V. Lampert.



Ten síce ešte schôdza veriteľov odsúhlasila, keďže konkurz je kvôli námietke na zaujatosť dozorujúcej sudkyne zo strany menšinových veriteľov momentálne zablokovaný, podľa V. Lamperta je však pripravený tak, aby znovuovládnutie ZŤS Špeciál nestálo štát ani korunu.



Priblížil, že súbor majetku, v ktorom figurujú akcie zbrojovky spolu s jej dvoma menšími dcérami, by sa mal predávať ako posledný, pričom DMD Holding ako veriteľ dubnickej ZŤS by zaň mal zaplatiť svojou časťou výťažku zo speňaženia ostatného majetku. Ten by mal podľa odhadov predstavovať okolo 60 až 80 miliónov Sk.



Ako skonštatoval predseda, nový manažment DMD Holding, ktorý pôsobí len asi tri mesiace, už nedokázal zabrániť konkurzu na ZŤS plus, ZŤS Špeciál je však momentálne konsolidovaná a vlani hospodárila s čistým ziskom okolo 4,4 miliónov Sk.



"Nosným výrobným programom sú hlavňové systémy, ktoré neprodukuje žiadna iná z postkomunistických krajín. Hlavnými odberateľmi sú malé krajiny tretieho sveta," priblížil V. Lampert.



Momentálne má fabrika dohodnutú zákazku za 5,6 milióna USD pre susednú krajinu, ktorá vyhrala tender na dodávku zbraní pre Ďaleký východ. Britská spoločnosť British Air Space zase uvažuje do podniku presunúť výrobu súčastí 105-milimetrového kanóna a prebieha aj testovanie kvality prieskumných výrobkov s existujúcou technológiou.



Do úvahy pripadá aj ďalšia produkcia húfnic Zuzana v rámci kontraktu s Gréckom a prihlásená je aj v tendri v Indii a vo Fínsku. Okrem finálnych výrobkov pritom ponúka fabrika štátom, ktoré v minulosti nakúpili slovenskú zbrojársku techniku aj modernizáciu vežových komplexov. Po ostatnom hromadnom prepúšťaní, ako uviedol Lampert, má 465 zamestnancov, čo by malo byť už konečné číslo.



Konkurz na ZŤS Dubnica nad Váhom plus bol na podnet menších veriteľských s. r. o. vyhlásený 22. apríla, pričom do konkurznej podstaty okrem ZŤS - Špeciál patrí aj ďalších päť dcérskych spoločností, ktorým prenajíma svoj majetok. Ide napríklad o ZŤS -Výskum a vývoj alebo ZŤS - Konzult a ZŤS - Ochrana, ktoré zabezpečujú ochranu majetku fabriky.



Momentálne je konkurz zablokovaný až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, keďže minoritní veritelia - fyzická osoba s pohľadávkou 1 600 Sk a s. r. o. Jurpal Trenčín, ktorej dubnická ZŤS dlhuje 60-tisíc Sk, podali námietku voči zaujatosti dozorujúcej sudkyne príslušného krajského súdu.