Walt Disney Company už nechce mať svoju značku na výrobkoch vyrobených v Bangladéši. Firma ešte v marci poslala list svojim dodávateľom, v ktorom ich informuje o tom, že majú výrobu presunúť z najrizikovejších krajín. Chce posilniť bezpečnosť práce svojich dodávateľov, píše CNN. Do apríla 2014 majú dodávatelia výrobkov so značkou Disney opustiť tiež Ekvádor, Venezuelu, Bielorusko a Pakistan.
Stiahnutie sa z krajín s chronicky zlou bezpečnosťou práce by malo obmedziť riziko spojené s reakciou verejnosti na časté a rozsiahle nehody v priemyselných budovách, pri ktorých nezriedka zomrú desiatky až stovky ľudí. Poslednou kvapkou bol pre Disney minuloročný požiar továrne v bangladéšskom hlavnom meste Dháka, pri ktorom zahynulo 112 ľudí.
Rozhodnutie predchádzalo zrúteniu budovy neďaleko Dháky na konci apríla, pri ktorom zomrelo viac ako 650 ľudí. Areál zastrešoval okrem iného aj dodávateľov značiek Joe Fresh či United Colors of Benetton, ktoré museli následne hasiť PR požiare na sociálnych sieťach.
„Po dlhých úvahách a debatách sme prišli k záveru, že je to najzodpovednejšie riešenie výziev v našej dodávateľskej sieti,“ citovala CNN prezidenta Disney pre spotrebiteľské produkty Boba Chapeka. Zatvorenie bangladéšskych tovární nebude pre zábavný konglomerát veľkou obetou. V krajine vyrába menej ako jedno percento zo svojich produktov. V ostatných nebezpečných štátoch je to ešte menej.
Väčší problém celá situácia predstavuje pre bangladéšsku ekonomiku. Ak by sa k Disney vo veľkom pridali aj ďalšie spoločnosti, mohlo by to ohroziť celý odevný priemysel v krajine. Ten má odhadovanú hodnotu 20 miliárd dolárov ročne a tvorí 77 percent celého exportu krajiny. Firmy už na verejný tlak zareagovali, niektoré ponúkli peňažnú kompenzáciu pre pozostalých, iné zorganizovali stretnutia s konkurentmi, kde sa chceli dohodnúť, ako majú spoločne zlepšiť pracovné podmienky.
Tlak na krajinu zvyšuje aj Európska únia, ktorá v reakcii na nedávnu tragédiu pohrozila Bangladéšu, že ak sa situácia v továrňach nezlepší, odoberie krajine zvýhodnený prístup na európsky trh. „Európska únia vyzýva Bangladéš, aby okamžite podnikol kroky, ktoré zaistia, že továrne v krajine budú v súlade s medzinárodnými štandardami,“ napísala predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová v spoločnom vyjadrení s eurokomisárom pre obchod Karlom de Guchtom.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto - SITA / AP