Ďalším z úspešných manažérov, ktorí vystúpia na konferencii TOP manažment 2018, je aj Jozef Síkela (51). Do roku 2015 bol generálnym riaditeľom Slovenskej sporiteľne, ktorá počas jeho éry prešla významnými zmenami, ktoré viedli k posilneniu jej trhového postavenia a získaniu viacerých ocenení. Pôsobenie v bankovom sektore začal v roku 1995 vo viedenskej Creditanstalt a v priebehu kariéry sa posunul na riaditeľa firemného bankovníctva Českej spořitelny a predsedu predstavenstva Erste Bank na Ukrajine. Od roku 2015 je členom predstavenstva skupiny Erste Group Bank AG vo Viedni zodpovedným za firemné bankovníctvo.

Dilemy bankára: sú projekty, do ktorých nejdeme a osoby, ktorým účet neotvoríme

Zdroj: TREND.sk

Veríte viac intuícii, alebo skúsenostiam?

Miera intuície závisí od miery skúseností, sú to spojené nádoby. Intuícia založená len na pocite v žalúdku môže byť nebezpečná.

Urobili ste niekedy rozhodnutie, o ktorom vám všetci vraveli, že nie je dobré, ale vy ste do toho išli?

Určite áno. Napríklad išlo o veľmi ťažkú situáciu jednej slovenskej spoločnosti. Všetky banky jej začali blokovať účty a sťahovať likviditu. Ja som v tom čase bol nielen generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne ale aj šéf rizika. Zo všetkých stupňov som dostal odporúčania, aby sme aj my zablokovali tej firme účet a začali vymáhať svoje peniaze. Pamätám sa, ako som stál v kancelárii, pozeral som z okna na Kuchajdu a mal som trochu spotené čelo, pretože som sa musel veľmi rýchlo rozhodnúť.

Tak som začal počítať, koľko nám to prinesie a uvedomil som si, že to bude pre tú firmu znamenať koniec. Dostala by sa totiž do insolventnosti, nemala by na výplaty, na platby DPH a tak ďalej. Tak som stále rozmýšľal, či neexistuje nejaká iná cesta, ktorá by aj nám v konečnom dôsledku priniesla viac. Napokon som sa rozhodol, že jej účty nezablokujeme.

Čo ste v tej chvíli zvažovali?

Mohli sme im z účtov okamžite pozbierať asi päť miliónov eur. My sme však reálne mali u nich vonku asi 30 miliónov v podobe úverov a garancií, a získať ich splatenie by v prípade krachu firmy bolo veľmi otázne. Napokon to dopadlo dobre, tú spoločnosť sme podržali, ona sa spamätala, dodnes funguje a všetky naše peniaze sme dostali späť. Ak by to však dopadlo zle, bol by som to ja, kto pripravil banku o päť miliónov. To že som v konečnom dôsledku zachránil mnohonásobne viac si už možno nikto nepamätá.

Vtedy ste sa rozhodli na základe intuície?

Áno. Na základe skúseností aj intuície. Ale asi som niekde aj cítil, že to môže vyjsť, že ten risk sa oplatí.

Ako funguje banková etika? Mala by banka zvažovať aj to, akej osobe, či firme požičiava peniaze vzhľadom na jej povesť v spoločnosti a možné pochybnosti o charaktere jej aktivít?

Banky si v takýchto situáciách zvyčajne kladú dve otázky – je to ziskové a je to legálne? Niektoré banky si dokonca tú druhú otázku kladú v trošku pozmenenej podobe – vyhráme to, ak sa to dostane na súd? Ja osobne si myslím, že reputácia banky je to najcennejšie, čo má. Preto sme sa v Erste rozhodli, že si budeme klásť ešte tretiu otázku, čo nám síce trochu komplikuje život, ale aj tak sa jej dôkladne držíme. Tá tretia otázka znie – je to správne?

Takže vás zaujíma aj etický rozmer projektov vašich klientov, ktoré financujete?

Sú osoby, fyzické aj právnické, ktoré by si chceli u nás otvoriť účet, ale my im ho neotvoríme. My veľmi dbáme o svoju reputáciu a záleží nám na tom, aby sme sa neobjavili na nejakých zoznamoch bánk, ktoré sa angažovali v pochybných obchodoch a transakciách.

Prevencia prania špinavých peňazí a poznania konečných užívateľov výhod sú pre nás kľúčové. Do systémov detekcie podozrivých transakcií investujeme veľké peniaze. Dostávame sa však aj do iných dilem. V Rakúsku napríklad riešime, ako sa postaviť k financovaniu atómovej energie v iných krajinách, keďže Rakúšania majú na túto otázku veľmi vyhranený názor. Podobná je aj diskusia o tom, či máme ako banka so sídlom v neutrálnej krajine financovať zbrojný priemysel v krajinách, ktoré sú členovia NATO a majú investície do zbrojenia ako záväzok.

Čo je pre vás najväčšia profesionálna výzva?

Ja som nastupoval do skupiny Erste, konkrétne do Českej sporiteľne v roku 2001 s konkrétnym zadaním vybudovať v sporiteľni fungujúce firemné bankovníctvo. To bola veľká výzva, pretože sporiteľňa bola v tom čase veľmi podceňovaný subjekt. Dnes vidíme, ako sa nám to podarilo, keďže sme sa posunuli do novej dimenzie a riešime, ako urobiť z Erste group v rámci korporátneho bankovníctva a trhov dominantného hráča v rámci regiónu a to v disciplíne, ktorá pre nás bola ešte pred pár rokmi netypická. To ma nesmierne baví.

Máme výsledky a posúvame sa správnym smerom. Napríklad v Českej republike, kde sme ešte pred pár rokmi boli v tejto oblasti štvorka na trhu, sme dnes jednotka a teda fungujeme ako najsilnejšia korporátna banka v krajine. Akcionárom skupiny Erste generujeme dvojcifernú návratnosť kapitálu. Na Slovensku sme na dobrej ceste dostať sa na rovnakú pozíciu.

Jozef Síkela (51)

Pôsobenie v bankovom sektore začal v roku 1995 vo viedenskej Creditanstalt a v priebehu kariéry sa posunul na riaditeľa firemného bankovníctva Českej spořitelny a predsedu predstavenstva Erste Bank na Ukrajine. Od roku 2015 je členom predstavenstva skupiny Erste Group Bank AG vo Viedni zodpovedným za firemné bankovníctvo.

Dilemy bankára: sú projekty, do ktorých nejdeme a osoby, ktorým účet neotvoríme

Zdroj: TREND.sk