Akcie francúzsko-belgickej banky Dexia dnes zahájili obchodovanie rastom o takmer desať percent vďaka správam, že pre ňu vlády Francúzska a Belgicka pripravujú záchranný plán. Dočasný belgický premiér Yves Leterme dnes pripustil i znárodnenie belgických bankových operácií problémovej banky ako jednu z možností jej záchrany.
„Jednou z možností posilnenia Dexia Bank Belgium je v určitom okamihu zaistiť, že ju prevezme vláda,“ uviedol Y. Leterme v rozhovore pre belgickú rozhlasovú stanicu Radio 1. Dodal, že garancie, ktoré plánuje Belgicko banke poskytnúť, nepredstavujú pre krajinu riziko. Prípadné znárodnenie by síce ovplyvnilo verejný dlh krajiny, rast by však bol nízky.
Guvernér francúzskej centrálnej banky Christian Noyer následne v inom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 dodal, že francúzske banky sú v dobrom stave a centrálne banky Francúzska a Belgicka zabezpečia, aby Dexia mala dostatok likvidity. „Požičiame Dexii toľko, koľko bude treba,“ dodal. Špekulácie o tom, že podpora banky by ohrozila úverový rating Francúzska, ktorý je na najvyššej úrovni AAA, označil za prehnané.
Francúzsky minister financií François Baroin dodal, že riešenie situácie banky by sa malo nájsť do štvrtku. On sám považuje za najsolídnejšie to riešenie, do ktorého by boli zahrnuté francúzske banky Caisse des Dépôts a Banque Postale.
Dexia má problémy na dvoch frontoch. V bilancii má 96 miliárd eur krátkodobého financovania a to je jej najakútnejší chorobný prejav. Hoci v roku 2008 bola na trhu závislá až 250 miliardami eur, stále ľahko podľahne turbulenciám na trhu. Druhým problémom je jej kapitál. Hoci na tom nie je zle pri pohľade na ukazovateľ kapitálovej primeranosti, má vysokú expozíciu voči gréckemu i talianskemu dlhu. Podľa FT objem problémového štátneho dlhu dosahuje 20,9 miliardy eur, čo je viac ako jej kapitálová základňa.
Problémy, ktoré má francúzsko-belgická Dexia nijako nesúvisia so slovenskou Dexia bankou Slovensko. Tú na jar tohto roku definitívne prevzala investičná skupina Penta. Banku bude rebrandovať pravdepodobne až budúci rok. Grécke dlhopisy mala od vypuknutia krízy aj slovenská Dexia. No pri predaji Pente musela bývalá matka kúpiť späť cenné papiere s nominálom 110 miliónov. Kupovala ich za trhovú hodnotu a súbežne v banke zvýšila základné imanie o 40 miliónov eur.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com