Každý štvrtý Slovák má podľa prieskumu Ligy za duševné zdravie časté prejavy úzkosti, sme podráždení, máme obavy a problém uvoľniť sa, sme pod neustálym napätím. Rastie tiež počet ľudí s úzkosťou. Priamo úmerne to súvisí aj so zatváraním sa doma, s prácou z domu, s čoraz menším kontaktom s okolím. Koučka a odborníčka na mentálne zdravie Dana Dúbravská hovorí, že najhoršie, čo nás ako spoločnosť za posledné dva roky postretlo je práve stupňujúci sa pandemický tlak. „Ešte stále sme naučení, že negatívne emócie, ktoré prežívame, sú niečo neprijateľné," uvádza D. Dúbravská, ktorá sa mentálnemu zdraviu Slovákov venuje už niekoľko rokov.
Lockdown a homeoffice sú problém
Strojená pozitivita je nebezpečná. Podľa odborníčky je pozitívne myslenie dôležité, no pri zvládaní náročnej lockdownovej situácie malo byť druhým krokom. Na to, aby sme znížili fyzické a psychické napätie, ktoré v tele máme, je dôležité emóciu, ktorú prežívame pomenovať. "Optimizmus a pozitívne myslenie je fajn, pokiaľ ho nie je príliš a nedávame si ružové okuliare," dopĺňa.
Dôležité je uvedomiť si, aké máme predsudky. Napríklad to, že emócie prejavujú iba slabí, alebo iba ženy alebo ten, že plakať nie je v poriadku,"
Šéf by mal motivovať zamestnancov. Počas homeoffice, kedy sa stretáva so svojimi podriadenými prevažne cez obrazovku počítača, je to náročné. „Ani on by nemal mať ustavične masku, že všetko je v poriadku," upozorňuje D. Dúbravská. Hoci líder nastavuje ovzdušie vo firme, treba si uvedomiť, že aj to sú ľudia, ktorí prežívajú úzkosť, strach a napätie a je to v poriadku. „Ak z času na čas ukáže emóciu, ktorej dávame nálepku slabosť, je to zdravé," radí.
Bude psychológ nový benefit?
Nalomené psychické zdravie zamestnancov je firemný problém a zamestnávateľ by si to mal uvedomiť. V nadnárodných korporátnych systémoch sa už počas prvej vlny začalo pracovať na tom, aby sa zamestnanci mohli obrátiť s čímkoľvek, čo ich ťaží na psychológa. Dodnes v mnohých firmách existujú linky, na ktoré môžu zavolať 24/7. Najohrozenejších a v súčasnosti profesií ako sú lekári, zdravotnícky presonál alebo zamestnanci v štátnej správe sa takáto pomoc netýka, hoci by ju potrebovali v súčasnosti najviac. „Ak mám pravdu povedať, som optimistka a verím, že čoskoro sa prestaneme hanbiť za návštevu psychológa a zamestnávateľ možno začne využívať starostlivosť o duševné zdravie ako potrebný benefit," hovorí. Ešte stále však nie sme v procese destigmatizácie témy psychického zdravia. Toto je veľmi potrebné. Vo firmách sa o takýchto problémoch nerozpráva a to je podľa psychologičky základný problém.
Menej odolné voči stresu a psychickému nátlaku pandémie sú ženy. Podľa dát amerického Národného inštitútu mentálneho zdravia, majú nábeh na akýkoľvek typ mentálneho ochorenia v zvýšenej miere viac ženy ako muži. U amerických žien toto percento dosahuje 24,5 percetna, zatiaľ čo u mužov len 16,3. Podľa dát amerického Národného inštitútu mentálneho zdravia, majú nábeh na akýkoľvek typ mentálneho ochorenia v zvýšenej miere viac ženy ako muži. U amerických žien toto percento dosahuje 24,5 %, zatiaľ čo u mužov len 16,3 %. „Ťažko povedať, ako je to na Slovensku, ale myslím si, že podobne. Varovným signálom je skôr to, že čísla sú vysoké a stále rastú," pripomína odborníčka na mentálne zdravie.
Celý rozhovor s D. Dúbravskou
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?