Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) vybrala firmy, ktoré sa v najbližších mesiacoch pustia do lukratívneho biznisu výroby elektriny zo slnečnej energie. SEPS určil, že pre slovenskú energetickú sústavu je prijateľné pripojiť najviac 120 megawattov inštalovaného výkonu solárnych fotočlánkov.

Štátna spoločnosť, musí dať povolenie všetkým firmám, ktoré chcú na polia postaviť elektrárne od jedného do štyroch megawattov. Ani takéto povolenie SEPS pre firmu, ktorá musí mať aj vyjadrenie prevádzkovateľa distribučnej energetickej siete, že je ochotný elektráreň pripojiť, ešte neznamená, že všetky potrebné povolenia má pod strechou. Na to, kto sa dostane k lukratívnemu biznisu garantovanému na pätnásť rokov, musí dať ešte osvedčenie ministerstvo hospodárstva. V ňom sa rezort vyjadrí, či projekt je v súlade s energetickou politikou štátu.

Spoločnosti, ktoré chcú postaviť fotovoltické elektrárne do konca roka 2010, museli mať už projekty nakreslené. SEPS vydal 27. novembra pravidlá, ako bude postupovať. Už pri prvom kole delenia limitov, 4. decembra, nával záujemcov o výstavbu elektrární spôsobil, že sa všetky limity na stavbu fotovoltických elektrární vyčerpali. Dokonca SEPS neotváral ani všetky doručené obálky. Z 97 projektov, ktoré SEPS dostal v rámci pošty, otvoril iba 57 obálok. Spoločnosť tvrdí, že ich otvárala podľa poradia, v ktorom prichádzali. Z nich schválila na pripojenie 36 projektov. To, či sa niekedy v budúcnosti budú prideľovať ďalšie kvóty na veľké fotovoltické elektrárne, zatiaľ nie je jasné. SEPS bude chcieť čakať, čo so stabilitou slovenskej energetickej siete urobí inštalácia pripravovaných elektrární. Pre ostatných záujemcov o fotovoltické elektrárne tak ostávajú projekty, ktoré sú menšie ako jeden megawatt.

Napriek tomu, že povolenia boli rozdelené na tridsaťšesť projektov, prím hralo päť podnikateľských koalícií. Najviac, až 15 MW inštalovaného výkonu, bude možno nájsť na východe Slovenska v Zemplínskom Hradišti. Tamojšiu podnikateľskú koalíciu, kde sa na jednom mieste stretli štyri projekty, vedú nominanti politickej strany Smer-SD v štátnej Teplárni Košice (TEKO). Najsilnejšia podnikateľská skupina Strany maďarskej koalície z obdobia pred jej rozštiepením, ktorej nominantov bolo možno nájsť od komárňanských lodeníc až po leopoldovské firmy vyrábajúce bioprísady do pohonných hmôt, postaví 6,6 MW pri obci Kútniky. Spoločných majiteľov možno nájsť aj vo firmách, ktoré budú stavať tri elektrárne v Novom Ruskove. V Tornali tri firmy dostali možnosť vybudovať dohromady takmer 12 MW. Všetky mali rovnaký projekt. Za firmami možno nájsť skupinu Elektrovod Hodling, ktorá si do partie vzala vplyvného muža košického Smeru-SD, Borisa Farkašovského.

Foto na titulke - Flickr.com