Opatrenia pre biznis musia byť predvídateľné a mať jasný koncept. Vláda Igora Matoviča mala od vlaňajších vyhratých volieb ambiciózny plán, čo urobiť s daňami i odvodmi. Už vtedy výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina uviedol, že to môže byť dobrá cesta, hoci s viacerými rizikami.

„Ciele sú nastavené správne. Problém je, že ich je veľa, možno až priveľa. Najdôležitejšia bude ich realizácia,“ spresnil. Po desiatich mesiacoch sa v tejto oblasti síce udiali nejaké zmeny, zásadnejšie reformy však nepriniesli. Karty zamiešala aj koronakríza, ktorá je aktuálne opäť veľmi aktívna.

Stop daňovým únikom

Od tohto roka začali platiť viaceré zmeny v daňovej oblasti. Môže za to rozsiahla novela zákona o dani z príjmov. Zaviedli sa ňou ďalšie opatrenia v rámci boja s daňovými únikmi, aby slovenské fyzické osoby svoje príjmy nevyvážali do daňových rajov. Ide o takzvané CFC pravidlá (controlled foreign corporation) pre kontrolované zahraničné spoločnosti.

Zámery sú zrejme optimistickejšie, než bude realita. Dôvod je jasný: dopátrať sa informácií o tom, kto je skutočným vlastníkom subjektov registrovaných v daňových rajoch, akým spôsobom „točí“ peniaze a kam unikajú, je dlhodobo náročné aj pre finančnú správu či rôzne justičné orgány. Identita vlastníkov býva skrytá, rovnako ako ich finančné transakcie.

Ten, kto vlastní firmu v daňovom raji, by mal podľa pravidiel Európskej únie figurovať v oficiálnej alebo internej evidencii ako konečný užívateľ výhod. Problémom je podľa advokáta Andreja Leontieva z kancelárie Taylor Wessing to, keď povinnosť viesť túto evidenciu správne, úplne a aktuálne domovský štát nekontroluje a jej nesplnenie nesankcionuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa