Rezort financií pod vedením Eduarda Hegera si chce v ďalších mesiacoch čoraz viac posvietiť na daňové úniky, a to pri rôznych druhoch daní. Pokračujúca pandémia v tom nezohráva žiadnu úlohu, úrady potrebujú plniť štátnu kasu. Veľa príjmov štátneho rozpočtu uniká na dani z pridanej hodnoty (DPH) jednak kvôli podvodom, ale aj pre neodvádzanie tohto druhu dane, najmä v oblasti služieb.

Potvrdil to pre TREND Pavol Kirinovič, hovorca ministerstva financií. Za najväčší problém, čo sa týka veľkosti daňových únikov, naďalej považujú úniky na dani z pridanej hodnoty.

„Veľkosť daňovej medzery na DPH za rok 2019 je odhadovaná na úrovni približne 17 percent s potenciálneho výnosu, v nominálnom vyjadrení približne 1,4 miliardy eur. Odhad daňovej medzery na dani z príjmu právnických osôb (DPPO) bez vplyvu presunu ziskov do zahraničia je rovnako na úrovni 17 percent z potenciálneho výnosu, ale v nominálnom vyjadrení takmer 500 miliónov eur,“ uviedol hovorca.

Najrizikovejšie sektory sa v prípade DPH aj DPPO do veľkej miery prelínajú. Sú to sektory ako napríklad poľnohospodárstvo, stavebníctvo, maloobchod a veľkoobchod, ubytovacie a stravovacie služby a odborné činnosti. 

Kontroly zamerané na rizikové oblasti

Správca dane má možnosť kontrolovať celé zdaňovacie obdobie v rámci jednej dane, alebo si môže vybrať iba ten najrizikovejší segment. Aktuálne sa majú daňoví kontrolóri podľa medializovaných názorov prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku zameriavať najmä na rizikové segmenty. Vyberať si majú z celého zdaňovacieho obdobia iba najrizikovejšie transakcie a skontrolovať iba tie.

Potenciál daňových kontrol s ohľadom na daňové úniky badať aj v oblasti obchodovania s pohonnými látkami v nadväznosti na DPH a podvody v oblasti spotrebnej dane.

Uvedený prístup má priniesť rýchlejšiu kontrolu, časovo menej náročnú pre daniarov i pre firmy, k čomu smeruje aj nastavený plán kontrolnej činnosti a nastavenie nových ukazovateľov.

Pokiaľ ide o znižovanie daňovej medzery na DPH, finančná správa plánuje dostať sa o tri roky na priemer Európskej únie, čo je dnes 10 percent. Na to potrebuje znížiť medzeru o 7 percentuálnych bodov. Jedným z najnovších projektov bude zavedenie eFaktúr či otvorenie Indexu daňovej spoľahlivosti., kde majú zodpovedné firmy získavať rôzne benefity. Podnikatelia sa musia pripraviť na to, že dáta z faktúr nebude možné hlásiť Finančnej správe už inak ako elektronicky, a to pravdepodobne už od roku 2022.  

Žiadne obmedzenia v čase pandémie

Daňové kontroly prebiehajú od októbra 2020 opäť v štandardnom režime. Nič nebráni správcovi dane vymáhať daňový nedoplatok v daňovom exekučnom konaní. Podľa advokáta a konateľa spoločnosti Benčík &Partners Patrika Benčíka, ktorý sa špecializuje na daňové konania, sa daniari prioritne sústredia na daňové kontroly DPH a špeciálne na daňové kontroly týkajúce sa nadmerných odpočtov DPH.  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa