Daniari týmto opatrením cielia na posilnenie dobrovoľného platenia daní. No zároveň tvrdia, že pôjde o proklientské opatrenie.
„Pôjde o interný analytický nástroj, ktorým bude Finančná správa odlišovať spoľahlivé daňové subjekty od menej spoľahlivých a nespoľahlivých. Cieľom je vytvoriť objektívne, nezávislé a legálne hodnotenie všetkých daňových subjektov. Spoľahlivým bude finančná správa následne poskytovať benefity a nespoľahlivé subjekty bude kontrolovať ešte viac ako doteraz,“ zhodnotila Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančnej správy.
Pod benefitom si napríklad môžu podnikatelia predstaviť rýchlejšiu výplatu nadmerných odpočtov DPH oproti oficiálnej lehote alebo uprednostnenie miestneho zisťovania pred kontrolami. Miestne zisťovanie trvá kratšie a menej byrokraticky zaťažuje podnikateľov.
Pre všetky firmy
Nové hodnotenie sa bude týkať všetkých právnických osôb bez ohľadu na veľkosť firmy, počet zamestnancov či obrat. „Prvé dáta budeme mať k dispozícii v priebehu roka 2018, zohľadňovať sa budú aj marcové daňové priznania,“ spresnila I. Skokanová. Daňový index umožnila zaviesť novela daňového poriadku.
Firmy si ale nebudú môcť automaticky zistiť, v akej skupine sa nachádzajú. Umiestnenie spoločností nebude verejne dostupné. Daniari tiež už dávnejšie pripustili, že možno zverejnia konkrétne kritériá hodnotenia, ale určite nie ich váhy. Aktuálne ešte na systéme hodnotenia pracujú, preto žiadne bližšie podrobnosti zverejňovať nechcú.
Podpora dobrovoľnosti
Zaviesť podobné delenie podnikateľov označil za veľmi prospešné pre podporu dobrovoľného platenia daní pred letom aj expert daňovej správy Francúzskej republiky Pierre Vandenberghe. Zúčastnil sa vtedy daňového seminára, ktorý zorganizovalo zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a International Fiscal Association (IFA).
Podľa P. Vandenberghea podpora dobrovoľného platenia daní je cestou k dlhodobo vysokým daňovým príjmom. „Spôsob, akým sa daňové úrady v súčasnosti správajú, reálne ale nepôsobí v prospech dobrovoľného platenia daní. Treba nájsť balans medzi obsluhou a kontrolou,“ uviedol na margo aktuálneho vzťahu medzi Finančnou správou a daňovníkmi na Slovensku.
Pre zodpovedných podnikateľov navrhoval akúsi stratégiu červeného koberca. Ponúknuť im plnú škálu služieb a obmedziť kontroly len na prípady, keď je to nevyhnutné alebo na to poukážu kontrolné systémy.