Využiť ponúknutú pomocnú ruku štátu sa vo veľkých európskych bankách čoraz viac nosí. Hoci i s nálepkou, že vôbec nie je nevyhnutná, no má pomôcť v turbulentných časoch.

Minulý týždeň sa o pomoc Rakúska uchádzala prvá tamojšia banka a hneď jedna z najväčších, ktorá so Slovenskou sporiteľňou patrí k špici aj na Slovensku Erste Group. Od rakúskej vlády prijme 2,7 miliardy eur výmenou za cenné papiere bez hlasovacieho práva, ktoré nebudú kótované na burze. Ponesú osempercentný úrok a podľa zváženia banky sa budú môcť konvertovať na akcie.

Výkonný šéf banky Andreas Treichl odôvodnil tento krok snahou „byť v nadchádzajúcich ťažkých hospodárskych podmienkach ešte lepšie pripravení". Tak aby banka mohla „podporovať rast Rakúska a jeho obchodných partnerov". Na rozdiel od pomoci, ktorú prijali ostatné európske banky, Erste si vyrokovala zachovanie dividend. Mala by ich vyplatiť aj tento rok. Ako píše Financial Times (FT), A. Treichl upozornil na to, že banka bude v strednej a východnej Európe obozretnejšia v úverovej politike.

Ďalšie banky so štátnou pomocou
Zdroj: HANNELORE FOERSTER

Aj Nemecko minulý týždeň pomáhalo. Adresátom bola Hypo Real Estate, ktorá súrne potrebovala čerstvý kapitál a žiadala o 15 miliárd eur. Len mesiac predtým sa pritom dohodla na 50-miliardovej pomoci od vlády, Bundesbanky a konzorcia nemeckých bánk. Podľa Hypo by tentoraz malo ísť o krátkodobú výpomoc do času, kým sa nedotiahnu do konca podmienky predchádzajúcej podpory a nepotečú reálne eurá. Podľa zdroja blízkeho banke, ktorý spomína FT, sa od novej požiadavky očakáva najmä to, že poskytne dôveru bankám, ktoré jej ponúkli pomoc.

Tento týždeň si štátnu finančnú pomoc v Nemecku 148352>dohodla aj druhá najväčšia banka Commerzbank. Získa injekciu za 8,2 miliardy eur, vláda jej prisľúbila aj záruky za úvery v hodnote 15 miliárd eur. Banka nebude vyplácať dividendy, obmedzí platy členov predstavenstva. Rozhodnutie využiť nemeckú podporu zhodnotilo ministerstvo financií ako „veľmi zodpovedné".

Podľa Konrada Beckera z Merck Finck, ktorého cituje agentúra AFP, by Commerzbank mohla „prelomiť ľady" a mohli by ju nasledovať aj ďalší. Hoci najväčšia retailová súkromná banka Deutsche Bank cez víkend oznámila, že je dosť zdravá na to, aby obstála aj bez štátnej podpory. Zatiaľ štátne záchranné koleso využila v Nemecku len BayernLB vlastnená regionálnymi vládami.

Do tretice Veľká Británia. Banky Lloyds a HBOS plánujú s pomocou štátu zvýšiť kapitál o 17 miliárd libier. Najprv chcú nové akcie ponúknuť investorom. Ak by o ne nebol záujem, kúpi ich vláda. No má podmienku, že Lloyds riadne prevezme HBOS, tak ako sa predtým dohodli.

Foto - Bloomberg