Bolívia sa rozhodla znárodniť tamojšiu spoločnosť TDE, ktorá je prevádzkovateľom prenosovej sústavy a patrí španielskej spoločnosti Red Eléctrica. Oznámil to prezident Evo Morales. Pre Španielov je to v Latinskej Amerike ďalšia rana, pretože energetický koncern Repsol pred pár dňami prišiel o svoju súčasť v Argentíne.
„Na počesť všetkého bolívijského ľudu, ktorý sa snaží obnoviť naše prírodné zdroje a základné služby, znárodňujeme spoločnosť Transportadora de Electricidad. Robíme tak v mene bolívijského ľudu a v jeho prospech,“ povedal E. Morales, ktorého citujú zahraničné agentúry.
Prezident si na oznámenie vybral oslavy Prvého mája, ktoré sa ako sviatok práce v latinskoamerických krajinách dodnes hojne slávia. Pred šiestimi rokmi E. Morales na Prvého mája podobne oznamoval, že jeho vláda znárodní ropné spoločnosti, ktoré pôsobia na bolívijskom území.
Bolívia pred dvomi rokmi ovládla výrobu elektriny a jej predaj koncovým spotrebiteľom. Zoštátnením prenosovej sústavy plánuje dokončiť proces, ktorý jej zabezpečí plnú kontrolu nad elektrárenstvom. E. Morales zatiaľ nepovedal, akým spôsobom jeho krajina španielsku spoločnosť odškodní.
Prezident povedal, že nariadil vojakom, aby prevzali kontrolu nad zariadením španielskej firmy. Tá má v TDE väčšinový podiel. Po jeho zoštátnení bude mať bolívijská vláda kontrolu nad zhruba 80 percentami odvetvia výroby a distribúcie elektriny.
Správa o znárodnení TDE prišla vo chvíli, keď sa na burzách v západnej Európe pre oslavy Sviatku práce neobchodovalo. Akcie spoločnosti Red Eléctrica sa v pondelok v Madride spevnili o 1,1 percenta na 32,89 eura. To je však stále len v blízkosti ročného minima.
Bolívijský prezident E. Morales sa spolu s venezuelským prezidentom Hugom Chávezom a prezidentom Ekvádoru Rafaelom Correom snažia v regióne presadiť návrh, aby sa tamojšie vlády snažili znovu získať kontrolu nad energetickými zdrojmi. Južná Amerika patrí k dôležitým vývozcom komodít, ktoré dodáva hlavne do mladých trhových ekonomík v Ázii.
Red Eléctrica je v krátkom čase už druhou španielskou spoločnosťou, ktorá v Latinskej Amerike prichádza o majetok a investície. V polovici apríla oznámila podobný zámer argentínska prezidentka Cristina Fernándezová, ktorá plánuje zoštátniť firmu YPF. Tá je najväčšou ropnou spoločnosťou v Argentíne a patrí španielskemu koncernu Repsol.
Argentína nemá v úmysle vyplatiť za podiel v YPF požadovanú cenu, a spor sa teda takmer isto skončí pred medzinárodnými súdmi. Argentína rozhodnutie znárodniť YPF zdôvodňovala nedostatočnými investíciami, ktoré Repsol do YPF vkladal. Rovnakú rétoriku si teraz vybral i bolívijský prezident.
Prezident Evo Morales
Protivládna demonštrácia v La Paz
Vojaci strážia zariadenie Transportadora de Electricidad
Foto - SITA / AP