Podľa zatiaľ nepotvrdených správ, ktoré zverejnil český server motejlek.com, by mala skupina najbohatšieho Čecha Petra Kellnera predať podiel v skupine Energetický a průmyslový holding (EPH).
Tie by mali prebrať zvyšní doterajší akcionári holdingu - jeho výkonný šéf Daniel Křetínský, skupina J&T a ako samostatný investor aj jej partner Patrik Tkáč.
Ak k dohode pridajú podpis kúpnych zmlúv, mali by podľa servera za 40 plus 4,44 percenta akcií holdingu zaplatiť zhruba tridsať miliárd českých korún, teda okolo 1,1 miliardy eur. Miliarda by mala mala byť podľa ocenenia cena za 40-percentný pôvodný podiel Kellnerovej skupiny PPF Group v EPH, zvyšok vyplatenie zvyšku úverov, ktoré holdingu poskytla a za ktoré zvýšila podiel na 44,4 percenta. Pre ne bol holding formálne považovaný za energetickú odnož biznisu PPG Group. Reálne uzavretie transakcie by EPH ocenilo na zhruba dvaapol miliardy eur.
Najväčším aktívom EPH je podiel v spoločnosti Slovak Gas Holding, ktorá vlastní 49 percent v Slovenskom plynárenskom priemysle a drží tiež manažérsku kontrolu.
Po nedávno ohlásených, no zatiaľ nezrealizovaných transakciách by mal ovládať obchodné a transportné firmy v skupine SPP, kým materský plynárenský podnik by prebrala slovenská vláda.
EPH prebrala podiely bývalých francúzskych a nemeckých investorov v SPP začiatkom tohto roku za 2,6 miliardy eur, z čoho časť financovala úvermi od PPF.
Skupine P. Kellnera sa mohla prinajmenej časť peňazí vrátiť z mimoriadneho dividendového výnosu z peňazí transportnej dcéry SPP - eustreamu, emisiou medzinárodných dlhopisov.
Okrem slovenských plynárenských aktív patria do EPH aj firmy subholdingu EP Energy. Ten má v portfóliu nemeckú bansko-elektrárenskú firmu Mibrag, ďalšiu nemeckú elektrárenskú firmu Saale Energie, české spoločnosti United Energy, Elektrárna Opatovice, Pražská teplárenská a Plzeňská energetika.
Okrem toho EPH nedávno definitívne prebral ďalší podiel v slovenskej energetike, 49 percent a manažérsku kontrolu v energodistribučnej Stredoslovenskej energetike. Vlastní tiež poľskú banskú firmu Silesia a desaťpercentný podiel v teplárenskom podniku Dalkia Česká republika.
PPF Group sa stala akcionárom EPH krátko po jeho vzniku v roku 2009. Holding vznikol z energetických a priemyselných firiem J&T. Vysunul tieto aktíva z priamych finančných vzťahov finančnej skupiny a odľahčil jej bilanciu, zaťaženú vtedy najmä problémovými realitnými a developerskými transakciami, ktoré musela prehodnotiť pre krízu.
Neskôr sa portfólio EPH rozdelilo na priemyselnú a energetickú časť, pričom P. Kellner ostal iba v energetike. Priemyselné firmy ostali od roku 2011 v subholdingu EP Industry len J&T a D. Křetínskému.
Server motejlek.com odhadol profit PPF z transakcie v EPH na 24 až 25 miliárd českých korún, teda takmer miliardu eur, čo by bol pre P. Kellnera druhý najvýnosnejší obchod kariéry.
Ešte nedávno sa pritom skupina aktivitami EPH chválila a tvrdila, že investičné priority sa jej nezmenili. „EPH uskutočnilo zásadnú investíciu na Slovensku,” spomenula okrem iného v správe k polročným výsledkom na konci októbra finančná riaditeľka PPF Kateřina Jirásková.
Informácia o odchode PPF prichádza nedlho potom, čo skupiny urobila náročnú akvizíciu telekomunikačného operátora Telefónica v Česku a na Slovensku.
Ako podotkol server Sme.sk, prípadné odkúpenie podielu PPF v energetickom holdingu by malo J&T priviesť k tomu, aby ukázalo finančného partnera, s ktorým bude transakciu financovať.
Podľa názoru TRENDU však netreba zabúdať, že J&T prednedávnom avizovalo získanie nových zdrojov kapitálovým previazaním s ďalším vplyvným finančníkom Mariom Hoffmannom. Určité peniaze mohlo teoreticky získať aj vytiahnutím peňazí z turustickej firmy Tatry Mountain Resorts cez zníženie jej základného imania a následnú emisiu dlhopisov.