Cukrovarníctvo má na Slovensku už dvestoročnú tradíciu. Prežilo prvú aj druhú svetovú vojnu, zatiaľ aj zásadné reformy Európskej únie, ktoré viedli k dramatickému znižovaniu cien cukru a následne aj k zatváraniu viac ako desiatich cukrovarov v Európe. Zdá sa, že prežije aj pandémiu koronavírusu.

Reč je o posledných dvoch slovenských cukrovaroch v Trenčianskej Teplej a v Seredi, ktoré naďalej bojujú o svoje prežitie a miesto na trhu. Navyše zachovanie sebestačnosti Slovenska v produkcii cukru ostáva naďalej kľúčové pre celú slovenskú ekonomiku, keďže ide prakticky o poslednú potravinu, v ktorej je krajina ešte sebestačná.

Zo straty do zisku, avšak nielen vďaka produkcii

Oba cukrovary Považský cukor a.s. aj Slovenské cukrovary s.r.o. sú členmi Slovenského cukrovarníckeho spolku (SCS). Každá z týchto firiem sa okrem produkcie cukru venuje aj ďalším aktivitám. Považský cukor v Trenčianskej Teplej patrí do nemeckej skupiny Nordzucker a okrem svojej výroby, ktorá tvorí približne 40 percent obratu, nakupuje zo sesterských firiem cukor a predáva ho v juhovýchodnej Európe.

Slovenské cukrovary v Seredi majú celú obchodnú organizáciu centralizovanú v Rakúsku, pričom na Slovensku funguje fabrika len ako výrobca. Kým v roku 2018 boli Slovenské cukrovary ešte stratové, v nasledujúcich dvoch rokoch sa dokázali vrátiť k čiernym číslam a v roku 2020 zvýšiť zisk dokonca o 177 percent na 3,292 milióna eur. Tržby im pritom narástli o deväť percent na 52,61 milióna eur.

„Stalo sa to vďaka forme podnikania, keďže Slovenské cukrovary v rámci skupiny AGRANA pôsobia ako výrobná jednotka, ktorá predáva svoju produkciu prostredníctvom materskej spoločnosti,“ vysvetľuje predseda dozornej rady SCS a riaditeľ agronomického úseku Slovenských cukrovarov Adrián Šedivý.

Aj pre spoločnosť Považský cukor bol rok 2020 prelomový, keďže sa po dvoch stratových rokoch dostala znovu do zisku z -4,098 milióna eur na viac než 224-tisíc eur, pričom jej tržby mierne klesli na 81,25 milióna eur. Nedá sa však hovoriť o celkovej relevantnosti výsledkov, keďže sa za nimi skrýva viacero faktorov.

„Za týmto pozitívnym výsledkom sú najmä odložené dane. Ak by neboli, výsledok hospodárenia by bol znovu negatívny, aj keď o niečo menej. V minulom roku bola pre nepriaznivé podmienky zložitá cukrovarnícka kampaň, čo prinieslo nižšiu cukornatosť repy a s tým spojené vysoké výrobné náklady,“ reaguje predseda predstavenstva SCS a zároveň predseda predstavenstva spoločnosti Považský cukor Michal Abelovič.

Abelovic Michal, Povazský cukor, Trencianska Tepla
Zdroj: Trend, Mano Strauch
Abelovic Michal, Povazský cukor, Trencianska Tepla

Oba slovenské cukrovary sa museli vysporiadať aj s pandémiou. Počas najkritickejšieho obdobia však ani jeden z nich neprepustil žiadnych zamestnancov, hoci ich to stálo množstvo nákladov, aby si s rovnakým počtom zamestnancov udržali výrobu.

Cena cukru by mohla postupne rásť

Dramatický prepad cien cukru v Európe spôsobený reformami Európskej únie (EÚ), najmä po zrušení výrobných kvót na výrobu cukru v ročníku 2017/2018, priniesli nielen slovenským cukrovarníkom náročné obdobie.

„Okrem toho, v tom čase súčasne došlo k medziročnému nárastu produkcie cukru v EÚ o 30 percent. Medzitým z iných dôvodov klesli svetové ceny cukru, čím sa roztočila cenová špirála v Európe a ceny padli doslova na likvidačné úrovne,“ opisuje M. Abelovič.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa