Problémové České aerolínie (ČSA) pokračujú v predaji majetku, ktorý je súčasťou stabilizačného plánu manažmentu. Za bezcolné obchody známe ako duty free dostali viac, ako očakávali.
Aukcia faxom
Do výberového konania na predaj obchodov, ktoré rozbehli ČSA v tomto roku, sa zapojili tri firmy. Rozhodujúcim kritériom vo faxovej aukcii bola ponúkaná cena. Najviac, 764 miliónov českých korún, ponúkla spoločnosť Aelia Czech Republic patriaca do medzinárodnej skupiny Lagardére Services. Tá sa špecializuje práve na predaj tovarov v dopravných zónach. Na pražskom letisku má napríklad sieť obchodov s tlačou pod značkou Relay.
Aelia získa celkovo štyri bezcolné obchody na letisku v Prahe a jeden v Karlových Varoch, pripomína stránka ihned.cz. Prejde pod ňu tiež predaj na palubách lietadiel. Všetky tieto aktivity boli doteraz súčasť samostatnej obchodnej jednotky ČSA s názvom Duty Free.
Podľa predošlých medializovaných odhadov sa mala kúpna cena pohybovať na úrovni pol miliardy korún. „Cena prekročila naše očakávania,“ priznal prezident ČSA Miroslav Dvořák. Dodal, že peniaze získané z predaja chce spoločnosť použiť na ďalšie stabilizačné opatrenia.
Pokračujúci trend
Aerolínie už v minulosti začali s predajom a odčleňovaním majetku. Niekdajší šéf Radomír Lašák za ostatné roky predal majetok za zhruba tri miliardy korún. Aj jeho nástupca Miroslav Dvořák v trende pokračoval. Avizoval, že podnik sa zameria na svoj hlavný biznis, teda leteckú prepravu.
ČSA odčlenilo aj aktivity spojené s odbavením lietadiel a cestujúcich do samostatnej dcérskej spoločnosti s názvom ČSA Support. Do nej prejde aj 800 zo štyroch tisícok zamestnancov aerolínií. Tento krok podľa manažmentu umožní sprehľadniť výnosy a náklady aerolínií. Odčlenenie takzvaného handlingu i predaj obchodov duty free včera poobede odobrilo mimoriadne valné zhromaždenie akcionárov ČSA.
Ďalším naplánovaným krokom bude predaj administratívnej budovy APC, kde ČSA sídlia. Za cenu určenú znalcom ju má získať Letiště Praha. Práve spolupráca s pražským letiskom, predaj majetku a úspory sú hlavnými bodmi stabilizačného plánu aerolínií, ktorých strata sa má tento rok vyšplhať na 3,2 miliardy českých korún.
Otázka prežitia
Plán má pomôcť firme prežiť po tom, ako sa česká vláda rozhodla aerolínie nesprivatizovať. Bankrot, o ktorom sa v súvislosti s ČSA po neúspešnom tendri hovorilo, sa vláda rozhodla odvrátiť aj finančnou injekciou. V októbri rozhodla o kapitalizácii pohľadávky štátneho podniku v likvidácii Osinek. Ten Českým aerolíniám požičal ešte v máji 2,5 miliardy korún. Pohľadávku najprv previedol na ministerstvo priemyslu a obchodu, aby ju mohlo vymeniť za akcie.
Okrem toho, že sa tak ČSA zbavili obrovského dlhu, sa podniku uvoľnili ruky aj pri nakladaní s majetkom. Lebo ako zábezpeka úveru slúžila práve budova APC i opravárenský hangár.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com