Hoci sa otázkou spoplatnenia občerstvenia vedenie dopravcu zaoberá, nebolo ešte definitívne rozhodnuté a nebol stanovený žiadny dátum, od kedy by zmena mala platiť, povedal hovorca ČSA Daniel Šabík.
Podávanie teplých jedál v cene letenky v júni pri časti letov zrušil Travel Service, ktorý je tretinovým vlastníkom ČSA.
„Úvahy, ako to bude v budúcnosti (s cateringom) vyzerať, sa vedú. Zatiaľ nič nebolo rozhodnuté. Ak by nastala nejaká zmena, budeme to stopercentne komunikovať s predstihom,“ doplnil D. Šabík.
Podľa niekoľkých zdrojov z ČSA, ktoré nechceli byť menované, sa o možnosti zrušiť bezplatný catering hovorí vo vedení spoločnosti už niekoľko mesiacov.
Hoci obmedzovanie bezplatných služieb na palubách lietadiel je v posledných rokoch v Európe bežným javom, nedávny krok Travel Service zaskočil cestujúcich aj zmluvných partnerov aeroliniek, ktorými sú napríklad predajcovia leteniek alebo cestovné kancelárie. Podľa vtedajšieho vyjadrenia obchodnej riaditeľky cestovnej kancelárie Satur Lenky Berberi sa cestovné kancelárie o zmene služieb na palubách lietadiel dozvedeli až na základe sťažností klientov.
Travel Service zrušil začiatkom júna bezplatné podávanie teplých jedál na niektorých letoch. Na niektorých linkách ich nahradil bagetou a balenou vodou, na niektorých linkách bezplatný catering zrušil úplne.
Ako by mohlo vyzerať občerstvenie v ČSA zatiaľ nie je jasné. Podľa informácií agentúry ČTK by súčasná podoba mohla zostať pri dlhších letoch, ako sú spoje do ruského Jekaterinburgu, Moskvy alebo Soulu.
České aerolínie sa snažia znižovať náklady dlhodobo. Posledným výrazným krokom bolo februárové znižovanie miezd prevádzkovým zamestnancom, kvôli ktorému sa dopravca koncom augusta ocitol na pokraji štrajku letušiek a stevardov.
Znižovanie nákladov, ktoré hrá podstatnú úlohu v ozdravnom procese stratových ČSA, viedlo podľa vedenia spoločnosti k dosiahnutiu zisku zhruba 13 miliónov českých korún (480-tisíc eur) v tohtoročnom prvom polroku.
Vlani ČSA znížili stratu na 631 miliónov korún z predchádzajúcej takmer miliardy korún pri 6,5-percentnom znížení tržieb na 9,5 miliardy korún. Štát v dopravcovi drží necelých 20 percent akcií, väčšinu majú kórejská spoločnosť Korean Air (44 percent) a súkromný Travel Service (34 percent), v ktorom získa necelých 50 percent čínska skupina CEFC. Zvyšných 2,26 percenta v ČSA má v rukách Česká poisťovňa.