Na jedného človeka celkom veľký biznis i zodpovednosť. No pri nedávnom väčšom rozhovore o svojom podnikaní s Hartenbergom prekvapil bývalý investičný manažér Penty aj tým, že si sám najmä na amerických burzách spravuje aj obdobne významné portfólio cenných papierov.
Hoci o investovaní na zahraničných burzách, a to aj do menších balíkov akcií či dlhopisov rôznych globálnych podnikov, hovoril J. Janov redaktorovi TRENDU už zhruba pred dvoma rokmi, teraz sa priznal, že rozhodne nejde o menšie hranie sa popri Hartenbergu. Aj na nich má totiž pomerne široké aktíva.
„Na akciových trhoch obchodujem už pomerne dlho a aj na nich mám zainvestované pomerne vysoké prostriedky. Rozhodne to nie je len nejaká zanedbateľná časť mojich aktív,“ povedal J. Janov s tým, že o konkrétnych sumách hovoriť nechce. Podľa informácií TREND.sk majú jeho aktíva na burzách obdobnú hodnotu ako jeho podiel vo fonde s A. Babišom.
Päťdesiatka titulov
Akcie začal J. Janov kupovať už počas vysokoškolských štúdií ekonómie na Slovensku i Nemecku. Obchodovaniu sa teda venuje už vyše 15 rokov. „Dodnes si pamätám na svoj prvý nákup akcií. Kúpil som podiely v Jena Optik a aj cenné papiere Commerzbank. Zo štúdií na univerzite som vtedy vedel asi o dvadsiatich rôznych členeniach typov akcií, no ako to na burze reálne funguje som vôbec netušil,“ hovorí J. Janov s tým, že do obchodovania sa dostal postupne.
„Ideálne je prerobiť na pár tituloch čo najskôr. Vtedy si uvedomíte, že zarábať na burze nie je vôbec jednoduché. Až vtedy sa tomu začnete venovať naozaj hlbšie a dávate si väčší pozor,“ dodáva.
Jozef Janov Zdroj: Martina Brunovská
Prirodzene objem jeho nákupov sa zvyšoval spolu s tým, ako sa mu darilo vsádzať na firmy s rastúcou cenou akcií. Aktuálne má nainvestované až v päťdesiatke titulov. Najviac vo výrobcovi lietadiel Bombardier. Investoval do neho, keď bol pred pár rokmi vo finančných problémoch. No našťastie sa z toho dostal, a tak sa aj jeho akcie a dlhopisy v tejto firme výrazne zhodnotili. Práve takéto pozície – takzvané stock picking – sa snažia vyhľadávať všetci obchodníci s akciami.
J. Janov pritom investuje hlavne do amerických podnikov. Lebo tie o sebe informujú najviac. Tak sa vie lepšie rozhodnúť, aké akcie a dlhopisy by mohlo byť výhodné nakúpiť. V minulosti skúšal aj nejaké ruské či ázijské tituly, no podľa vlastných slov na tých väčšinou pohorel.
Hartenberg je väčšia výzva
Na otázku, či by mu stačilo na živobytie iba obchodovanie na burzách odpovedá, že áno. „Keď ma niekto v mojej hlavnej práci v Hartenbergu naštve, vždy si poviem, že aké príjemné je obchodovanie iba s akciami. To si len otvoríš aplikáciu a obchoduješ. Nikto sa ti nesťažuje, nikto nechce zvyšovať platy a nikto neodchádza ku konkurencii,“ pokračuje J. Janov s tým, že keď aj na akciách niečo stratí, naštvaný je iba na seba, lebo zle vybral.
Ale to je vždy menej nepríjemné, ako keď sa manažér hnevá na svojich ľudí, že niečo zanedbali či pokazili oni sami. „Na akciách je super aj to, že vidíte v každom momente online, ako sa vám darí. Koľko ste zarobili či prerobili,“ dodáva J. Janov.
Iba burza by mu však nestačila. „Sedieť len pred monitorom by ma nebavilo. Ja potrebujem riešiť biznis aj s ľuďmi a pracovať v tíme,“ pokračuje investor. Tiež uvádza, že je úplne inou výzvou vylepšovať biznis nejakého konkrétneho podniku s reálnym produktom či službou ako len obchodovať vo virtuálnom svete s akciami firmy, na ktorú ako minoritný akcionár žiadny zásadnejší vplyv nemá.
Burzy pomáhajú aj podnikom
Investovanie na burzách sa mu navyše prepája aj s riadením podnikov v Hartenbergu. Na burzách nakupuje totiž hlavne akcie podnikov z tých istých sektorov, ktoré majú aj v investičnom fonde s A. Babišom. Pri študovaní reportov akciových titulov tak získava informácie a inšpiráciu aj pre rozvoj vlastných podobných podnikov v Česku či na Slovensku.
Aj dnes tak má viac nainvestované v amerických nemocniciach a farmaceutických firmách. Hartenberg tiež vlastní od Írska až po slovenský Martin osemnásť kliník a má aj slovenského výrobcu výživových doplnkov na zvýšenie imunity Imunoglukan.
J. Janov však dosť stavia aj na energetické podniky. Aj v akciách chce mať totiž väčšie istoty. Podobne ako keď do Hartenbergu nakúpili ostravské biznis centrum Orchard. Nehnuteľnosti podobne ako energetické podniky nijako rýchlo nerastú, no sú zdrojom dosť stabilných dividend. Samotné obchodovanie na burzách mu pritom žiadne kvantá času neberie. „Každú hodinu-dve sa pozriem na pár sekúnd na mobil ako stojím a či niečo zobchodujem,“ uzatvára J. Janov.
Veľký rozhovor s Jozefov Janovom nájdete v TRENDE 13/2018.