Slovenská dcéra medzinárodnej energeticko-správcovskej skupiny Cofely pokračuje v nákupoch v obore výroby a dodávok tepla. Tesne pred koncom roku kúpila bratislavská Cofely 70-percentný podiel v podniku Tepelné hospodárstvo Moldava z Moldavy nad Bodvou.
Majoritu predávala firma šalianskeho podnikateľa Miroslava Wöllnera, Menert. Desať percent akcií si však Menert ponechal. Ďalší menšinový balík ostal miestnej samospráve a 20-percentný akcionár je so zmenou väčšinového vlastníka spokojný.
Primátor Moldavy nad Bodvou István Zachariaš je spokojný najmä s veľkosťou, medzinárodným zázemím a know how nového partnera. „Prinesie vyššiu efektívnosť a ďalšie možnosti rozvoja tepelného hospodárstva v našom meste,“ dodáva.
Výhoda Cofely pre mesto spočíva najmä vo finančnej sile a chuti investovať do tepelného hospodárstva, čo by pre menšieho akcionára nemuselo byť jednoduché. A Cofely zrejme v Moldave investovať bude, podobne ako v Liptovskom Mikuláši, kde kupovala ešte pod bývalým názvom Hetech.
Od nového roku sa akvizícia energetickým koncernom GdF Suez prejavila aj v názve. Firma podniká pod značkou Cofely, čo je odnož koncernu v komplexnej správe budov a energetických službách.
Ambície pre rast netají ani GDF Suez, ktorá chce dcére Cofely zvyšovať záber na trhu s teplom v strednej a východnej Európy. Moldava je piate tepelné hospodárstvo Cofely na Slovensku. K pôvodným dvom bratislavským pridala firma akivizíciami aj Brezovú a Liptovský Mikuláš. „Máme akvizičný apetít,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ slovenského Cofely Peter Strýček. Platí to podľa neho pre zdravé firmy s prehľadnou štruktúrou vlastníkov a perspektívou ďalšieho rozvoja.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Ľubomíra Černeková