Od druhej polovice minulého roku väčšina správcovských spoločností bojuje s odchodom investorov a investícií. No nie Prvá penzijná (PP), správca zo skupiny Poštovej banky, ktorá sa teší z vysokého záujmu najmä v oblasti realitných investícií. Ťahúňom celého jej biznisu je už dlhšie jej realitný podielový fond. Presnejšie už dva, keďže k fondu Náš prvý realitný pribudol vlani pri rozbehu tiež úspešný Druhý realitný fond.

Podľa výsledkov podielových fondov za prvý štvrťrok 2012 bol realitný fond číslo jedna tretím najpredávanejším s čistými predajmi 14,3 milióna eur. Ide o predaje očistené o výbery, teda odchod investorov z fondu. Podľa tohto kritéria ho predbehli len dva fondy najväčšieho správcu Tatra Asset Managementu. Z pohľadu predaja pre široké masy bol dokonca druhým najpredávanejším. Za vlaňajšok si realitný fond pripísal čisté predaje 107,6 milióna eur.

Takým úspechom sa už nemôžu pýšiť zvyšné fondy PP, ktoré skončili s čistými predajmi v mínusoch tak za uplynulé tri, ako aj 12 mesiacov. Výnimkou je Konzervatívne portfólio, ktorého predaje sa však hýbu v státisícoch eur a výsledkom realitného fondu sú na míle vzdialené.

Správca zo skupiny Poštovej banky žne svojím realitným fondom také nadpriemerné predajné úspechy, že to prilákalo pozornosť samotnej Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Asociácia, ktorej členom je aj PP, začala vlani pracovať na presnejších pravidlách pre špeciálne realitné typy fondov.

Prekvapenie vo vnútri

Celkovo bolo v správe fondu Náš prvý realitný ku koncu marca tohto roka takmer 236 miliónov eur, čo ho zaraďuje medzi trojicu najväčších fondov vôbec. Jeho nasledovník, realitný fond číslo dva spravoval ku koncu marca takmer 31 miliónov eur. Na aké realitné projekty ich obaja použili, sa investor dozvie veľmi komplikovane.

V štvrťročnom reporte od správcu nie je o nich zmienka. Ani oficiálny popis poskytnutý na vyžiadanie nebol obšírny. „Z realitných projektov v realizačnej fáze môžeme menovať napríklad obchodné centrum City Park v Leviciach, ktorého výstavba začala v júli 2011 a v druhej polovici apríla chceme obchodné centrum otvoriť. Ďalej je to polyfunkčný bytový dom v Petržalke na Budatínskej ulici a polyfunkčný bytový dom Petržalka City,“ upresnil Marián Pukač, portfólio manažér Penzijnej.

Kto pátra ešte ďalej, narazí na spoločnosti obsahujúce v názve meno Forespo. Práve cez tieto realitné akciovky Penzijná získava reality do svojho portfólia. Takýto postup platí pri fondoch tohto typu štandardne. Celkovo firiem obsahujúcich meno Forespo pozná obchodný register 31, približne dve tretiny sú aktivitami realitného fondu číslo jedna, zvyšné dvojky.

Pohľad do údajov realitných fondov ukazuje i relatívne vysoký podiel pôžičiek v portfóliu. Môžu súvisieť s nadobudnutím niektorých realít do portfólia, konkrétne nehnuteľností donedávna prepojených na finančnú skupinu J&T. Tej je už dlhodobo priaznivo naklonený Mário Hoffmann z Istrokapitálu, ktorý ovláda Poštovú banku aj PP. TREND o posledných partnerských operáciách oboch skupín informoval vlani v novembri. Súčasťou vzájomných obchodov bolo i presunutie zhruba 200 priestorov v bratislavskom River Parku spájaného s J&T Real Estate a tatranských ubytovacích zariadení do portfólií realitných fondov Penzijnej, ako to opísal v polovici marca aj portál Ako-investovat.sk.

Pôžičky z prostriedkov napríklad prvého realitného fondu umožňuje jeho štatút, ak ide o pôžičku realitnej spoločnosti, v ktorej má fond majetkovú účasť a pôžička je zabezpečená, bližšie sa ale nešpecifikuje, ako. Celkovo nesmie suma pôžičiek prekročiť 25 percent majetku fondu. Podľa posledného štvrťročného reportu správcu k tomuto fondu z konca roka 2011, tvorili pôžičky 21 percent z hodnoty.

Zisky idú aj v kríze

Hoci o zložení investícií správca veľa nehovorí, výkonnosťou sa pochváliť vie. Prvý realitný fon vykazuje dlhodobo nadpriemerne dobré výsledky. Za uplynulých 12 mesiacov sa zhodnotil podľa štatistík asociácie o 5,8 percenta, za uplynulé tri roky v priemere o 5,5 percenta každoročne a od vzniku v apríli 2007 v priemere o vyše sedem percent v prepočte na rok.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP