Enem pro nás a naše deti, traduje sa po stáročia zamietavá odpoveď obyvateľov záhoráckeho mesta Skalica na žiadosť susedov z Holíča, ktorí chceli použiť ich mestskú šibenicu. Teraz má spor menej komickú pointu. Vznikol okolo skalického výrobného družstva Didaktik, producenta strojárskych výrobkov a učebných pomôcok. Jeho vedenie a najväčší podielnici čelia útokom a tvrdia, že ich pôvod treba hľadať v Holíči. Útočníci presviedčajú, že im ide o obranu záujmov bývalých a súčasných členov. No snaha vytlačiť predstavenstvo z funkcií a ponuky, aby menší podielnici predali podiely, môže znamenať aj pokus o nepriateľské prevzatie.

V mene členov

Viditeľné útoky na dlhoročného predsedu Didaktiku Viktora Klemona a vedenie družstva sa začali nedávno. V polovici augusta. V Skalici sa objavili čierne bilbordy. Veľkými písmenami kládli napríklad otázku: Koniec Didaktiku? Preťatú červenou, pesimisticky klesajúcou krivkou. S odkazom na internetovú stránku s jasným názvom cosadejesdidaktikom.sk.

Tá hovorí o aktivite družstva Gazdovský spolok, ktoré deklaruje, že chce chrániť záujmy menších podielnikov Didaktiku. Informácie na stránke upozorňovali na zhoršenie výsledkov družstva v rokoch 2008 a 2009. Ale aj na dlhy, zabezpečené záložnými právami a znižovanie majetku. Z toho Gazdovský spolok obviňuje najmä V. Klemona a jeho dcéru Tatianu Bundalovú, ktorá je generálnou riaditeľkou družstva. Viaceré obvinenia sa týkali toho, ako vedenie zaobchádzalo s majetkom. Pozemkami, budovami a podielom vo vedľajších obchodných činnostiach. Podľa Gazdovského spolku a jeho predsedu, právnika Ľubomíra Čigáša, to malo znížiť majetok menších podielnikov Didaktiku v prospech V. Klemona a jeho rodiny.

Čo sa deje s Didaktikom

Ide aj o zlé riadenie, tvrdí Gazdovský spolok na stránke v občasníku Fakty o Didaktiku, ktorý začali v schránkach nachádzať členovia družstva. Objavila sa aj ponuka, aby sa nechali Ľ. Čigášom zastupovať v krokoch proti družstvu a dokonca posunuli svoj podiel.

Starí známi

Gazdovský spolok pred takmer 170 rokmi spropagoval národovec Samuel Jurkovič z neďalekého Sobotišťa. Bolo to jedno z prvých úverových družstiev. Novodobá história Gazdovského spolku, ktorý má sídlo v Bratislave, je kratšia a pragmatickejšia.

Vznikol koncom mája 2010 a prvé dva týždne sa volal Ready Made Company 1. S jeho predsedom Ľ. Čigášom sa TREND už v minulosti stretol. Bol predsedom dozornej rady kováčne HKS Forge, ktorú vlastní Energy Group, skupina podnikateľa Milana Špaka. HKS Forge prešla počas krízy v roku 2009 kontroverznou reštrukturalizáciou (TREND 5/2010) pod taktovkou poradenskej skupiny Daniel J. Kratky Consulting House košického právnika Daniela Krátkeho. Ten je známy asertívnymi kombináciami právnych a mediálnych krokov aj v ďalších krikľavých kauzách. Medzi jeho ľuďmi okolo reštrukturalizácie HKS Forge bol aj Ľ. Čigáš.

T. Bundalová, spolu s ďalšími členmi vedenia Didaktiku, teda otcom, manželom a dvoma dlhoročnými kolegami vnímajú ako pozadie kampane aktivity známeho biznismena. „Už pomaly piaty rok sa o Didaktik zaujíma M. Špak. Prehovára otca, aby podiel predal. A aj naše, teda ide majoritu v družstve,“ vysvetľuje. Energy Group, skalická strešná firma skupiny M. Špaka (so sídlom ústredia v Holíči), svoje angažmán okolo Didaktiku TRENDU nepotvrdila. „Energy Group vo svojom pláne akvizícií na rok 2012 a 2013 neráta s akvizíciou subjektu so sídlom v Skalici. Manažment sa, pochopiteľne, zúčastňuje i menej formálnych stretnutí s predstaviteľmi iných podnikateľských subjektov, ktorých obsahom je identifikácia nadviazania možných kooperačných vzťahov,“ znel text formálneho mailu, ktorý TRENDU prišiel zo sekretariátu.

No účasť firmy D. Krátkeho, ktorý pracuje pre M. Špaka v rôznych veciach dlhodobo, je dosť zreteľná. Keď Gazdovský spolok v mene jedného z bývalých členov žiadal družstvo o kroky, ktoré by súčasné vedenie vyhnali z pozícií, prišla žiadosť ako list právnikov práve z firmy Daniel J. Kratky Consulting House.

Z druhej strany

L. Čigáš TRENDU napísal, že záujmy M. Špaka Gazdovský spolok nepresadzuje. Tvrdí, že ho s týmto podnikateľom spája iba mystifikácia vedenia Didaktiku. V občasníku uvádza Ľ. Čigáš citáty členov Didaktiku, ktorých zastupuje. Vraj im prisľúbil anonymitu, aby sa vyhli útokom vedenia. Na otázku TRENDU, koľkých zastupuje, odpovedal „nie nevýznamný počet bývalých členov a niekoľko odvážnych existujúcich“.

Celkom istý je jeden z bývalých, ktorý sa ako člen pokúsil previesť podiel na Gazdovský spolok. Keďže podľa stanov ho môže posunúť iba inému členovi, družstvo prevod odmietlo zapísať. Majiteľ sa o to s asistenciou právnikov D. Krátkeho pokúsil opäť, už aj s hrozbou žiadosti o náhradu škody. Didaktik sa bráni. „Podali sme na neho žalobu,“ konštatuje T. Bundalová. Tá argumentuje voči obvineniam Gazdovského spolku. Najmä vyhláseniam, ako vedenie zlým riadením poškodzuje družstvo. „Nie sme žiadni veľkí manažéri. Väčšinou sme z výroby a pracujeme v družstve už roky. Takí dinosauri. No na tvrdenia, že ho vedieme do úpadku, interpretácia niekoľkých čísiel z horších rokov a vytrhnutých z kontextu nestačí,“ dodáva.

Ako prvé komentuje vyhlásenie o znížení hodnoty majetku družstva v porovnaní najmä s rokom 2004, keď presiahol 18 miliónov eur. Odvtedy sa pohybuje pod dvoma tretinami tejto sumy. Vtedy však družstvo podľa nej malo v aktívach novú výrobnú halu, ktorú potom predalo hlavnému odberateľovi – skalickému výrobcovi kotlov Protherm Production. „Kedysi sme im robili aj veľkú časť montáže. Neskôr ju aj s halou a strojmi kúpili,“ dodáva šéfka podniku. Zisky z toho výrobno-realitného obchodu podľa nej Didaktik využil na ďalší rozvoj. Nemalú časť aj vyplatil členom na dividendách. „Asi ako jediné družstvo v krajine,“ podotýka T. Bundalová. Okrem toho platili každému členovi, ktorý vystúpil, vyrovnávacie majetkové podiely.

Kríza bolela

Že krízové roky 2009 a 2010 boli pre firmu kritické a skončila v stratách, T. Bundalová potvrdzuje. „Bolelo to, no vlani sme to otočili a mali sme zisk aj v účtovníctve, aj v kase,“ dodáva. Tento rok, ako hovorí, sú už výkony porovnateľné s nákladmi, čo sa po páde produkcie v kríze nedarilo. Firma navyše podoplácala podlžnosti na daniach.

Dúfa, že voči útoku je podnik pripravený lepšie než pred časom. Hovorí, že to vyzerá, akoby ataky mali prospievať zámerom M. Špaka ovládnuť Didaktik len nepriamo. „Ako by nás chceli unaviť,“ dodáva T. Bundalová nad jedným z občasníkov Gazdovského spolku, ktorý zaútočil na jej otca protestom proti tomu, aby dostal vyznamenanie za zásluhy v školstve. Dosiaľ posledný, štvrtý diel novín Gazdovského spolku pritvrdil. Tvrdí, že vie o úvahách veriteľov Didaktiku o návrhu na konkurz. T. Bundalová pripúšťa, že niektoré zo záväzkov z krízových čias sú po splatnosti, no s veriteľmi prinajmenej komunikujú o plánoch na platenie. Hoci konkurzná prax, akú si v minulosti vyskúšali tak D. Krátky, ako aj M. Špak, im dáva rôzne možnosti na prácu s pohľadávkami, oficiálne sa do družstva nemajú ako dostať. Pätica vedúcich pracovníkov drží schvaľovaciu majoritu.

Pod tlakom útokov zvolalo predstavenstvo nedávno mimoriadnu členskú schôdzu. Na nej požiadalo členov, aby vedeniu vyslovili dôveru. Ako povedala TRENDU šéfka družstva, prišla veľká väčšina z necelej päťdesiatky aktívnych členov. T. Bundalová si pochvaľuje, že vedenie získalo od spolučlenov, z ktorých necelá polovica v družstve aj pracuje, jednoznačnú podporu. „Odmietli tajné hlasovanie a odovzdávali hlasy za. Dúfam, že to zvládneme,“ hovorí.

Ľ. Čigáš netají, že má cieľ „dosiahnuť zákonné vysporiadanie pre bývalých členov družstva“. A tiež, aby súčasné vedenie nahradili krízoví manažéri a odvrátili hrozbu konkurzu. Tvrdí, že Gazdovský spolok je jeho súkromný podnikateľský zámer. No referencie z jeho bývalých aktivít s D. Krátkym a M. Špakom dávajú dôvod vidieť veci inak. Hrozby konkurzom, viac než naťahovačky o skalickú šibenicu, pripomínajú omnoho modernejšiu povedačku zo Záhoria. Tú o takzvanej lokálnej férovke. Teda útoku v krčmovej bitke – popolníkom odzadu, do hlavy.

Vizitka Didaktiku

Čo sa deje s Didaktikom

PRAMEŇ: Didaktik, výrobné družstvo

Počítačová romantika
Vlnité osudy

Výroba učebných pomôcok vznikla v Skalici ako pracovisko bratislavského Výrobného družstva Služba pred 40 rokmi. Popri modeloch na výučbu fyziky, chémie či matematiky sa stalo družstvo legendou v rozvoji informačných technológií. Vyrábalo totiž celkom prvé, osembitové počítače Didaktik Alfa aj Beta. A najmä prvý masovo komerčne úspešný Didaktik Gama. Po páde socializmu a príchode konkurentov táto výroba padla. Družstvo sa stalo výrobcom modulov pre Protherm a kotly aj montovalo. Hoci v menšej miere, kovové a plechové komponenty pre skalických kotlárov sú stále jadrom produkcie, ktorú popri učebných pomôckach dopĺňajú ešte zdvíhacie plošiny pre invalidov. Firma, krízou okresaná zo zhruba tristo na 180 zamestnancov, už presťahovala časť výroby do priemyselnej zóny v skalickom bývalom areáli ložiskárne Kinex.

Článok vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 42/2012.

Foto - Maňo Štrauch