Cyklické sektory cítia silné oživenie na ázijských trhoch. Hutnícka brandža to potvrdila aj aprílovými výsledkami. Celosvetová výroba ocele podľa údajov Svetového združenia pre oceľ (WSA) sa v apríli zvýšila medziročne o 35,7 percenta, na 121,6 milióna ton. Oproti marcu to však bolo o pol percenta menej.
Miera využitia kapacít v 66 krajinách produkujúcich ocel zosilnela v apríli na 83,4 percenta. V medziročnom porovnaní to bolo o zhruba pätinu viac, keď v apríli minulého roku kapacity pracovali na 64,5 percenta.
Hutnícka Čína
Silný rast čínskej ekonomiky, ktorá v prvom štvrťroku podrástla medziročne o 11,9 percenta, ťahá aj produkciu tamojších hutníkov. Ich výroba v apríli dosiahla rekordných 55,4 milióna ton ocele, medziročne viac o 27 percent.
V krajine dynamicky rastie dopyt po stavebnej oceli a hutníckych výrobkoch pre automobilový priemysel. Čína je od minulého roka najväčší producent áut na svete. V minulom roku sa tam vyrobilo 13,79 milióna vozidiel. V tomto roku by produkcia podľa domácich i zahraničných analytikov mala prvýkrát presiahnuť hranicu 15 miliónov.
Čína je najväčším producentom aj spotrebiteľom ocele na svete. V apríli jej podiel na svetovej výrobe presiahol 45 percent. Ázijský kontinent produkuje 64 percent svetovej produkcie ocele.
Dynamická Európa
Najvyššiu dynamiku rastu v produkcii ocele majú v súčasnosti americkí a európski oceliari. V Spojených štátoch výroba v apríli medziročne vzrástla o bezmála štyri pätiny na 6,8 milióna ton. V krajinách Európskej únie o 64 percent, na 15,4 milióna ton. V Nemecku, ktoré je v Európe po Rusku druhým najväčším producentom ocele, sa v apríli hutnícka výroba medziročne viac ako zdvojnásobila, na 3,9 milióna ton.
Silný rast objednávok hlásia nemecké stojárske firmy a automobilky. Nemecko ako najväčší svetový exportér strojov ťaží na zahraničných trhoch aj z klesajúceho kurzu eura k americkému doláru a japonskému jenu. To mu – oproti americkej a japonskej konkurencii – zlacňuje tovary u zahraničných zákazníkov.
Pohyb na Slovensku
Prebúdzajúca sa priemyselná výroba na starom kontinente pomáha aj slovenskému hutníctvu, ktoré je orientované na export.
Aprílová produkcia 430-tisíc ton oproti marcu mierne klesla, ale medziročne sa zlepšila o 48 percent. Za prvé štyri mesiace vyrobili slovenskí hutníci 1,58 milióna ton, v porovnaní s minulým rokom o 49 percent viac. V rámci krajín EÚ 27 je Slovensko trinásty najväčší producent ocele. Dominuje Nemecko pred Talianskom a Španielskom.
Svetová produkcia ocele má podľa posledných odhadov WSA v tomto roku medziročne zosilnieť o viac ako desatinu, na 1,24 miliardy ton.
Foto na titulke - Archív