Informovala o tom samotná skupina J&T. Podiely dvoch ostatných väčšinových vlastníkov skupiny – Ivana Jakaboviča a Jozefa Tkáča klesli zhodne na 45,05 percenta. „Žiadosť CEFC o získanie 30-percentného podielu v JTFG bude podaná v najbližších dňoch,“ uviedla Linda Gáliková z J&T. Toto navýšenie vlastníckeho podielu si vyžaduje súhlas regulátorov vo všetkých krajinách, kde JTFG pôsobí.

Sumu kontraktu zatiaľ J&T nezverejnila, pri päťpercentnom vstupe čínskeho investora do JTFG tento rok v máji sa základný kapitál spoločnosti podľa českého obchodného registra zvýšil zo 604 miliónov na 636 miliónov eur. Navyšovania sa vtedy dvaja väčšinoví vlastníci nezúčastnili, čím ich podiely zhodne klesli na 47,5 percent.

Čínsky investor tak de facto nahradí v akcionárskej štruktúre Mária Hoffmanna, s ktorým sa J&T finančne vyrovnala začiatkom júla tohto roka. V rámci vysporiadania za celkovo 500 miliónov eur smerovali pod krídla J&T od M. Hoffmanna, respektíve jeho Istrokapitalu SE, podiely 8,4 percenta v Poštovej banke, 24 percent v JTFG (kde ale oficiálne ako partner nefiguroval, obe strany to odôvodňovali len administratívnymi bariérami) a 9,9 percent v J&T Private Equity Group a tiež 10 percent v Axon Neuroscience SE.

„V CEFC sme našli partnera, s ktorým máme rovnakú víziu o možnostiach rozvoja v našom regióne, kde chceme ďalej rásť, a to ako organicky, tak prostredníctvom akvizícií,“ komentoval aktuálnu zmenu Patrik Tkáč, podpredseda predstavenstva JTFG. Výška vlastného imania skupiny JTFG k polroku 2015 podľa jej vlastných údajov presahovala 1,2 miliardy eur.

Pred tromi rokmi sa v súvislosti s opačnou situáciou - nadobudnutím štvrtinového podielu M. Hoffmannom v JTFG - hovorilo o navýšení kapitálu skupiny o 150 až 200 miliónov eur. Zhruba by to zodpovedalo aj poslednému májovému navyšovaniu kapitálu Číňanmi o päť percent .