Profit warning nie je neobvyklá situácia. Lenže v prípade Applu novodobí investori takýto problém ešte nezažili. Naposledy zlé správy investorom firma priniesla v roku 2002, keď sa na scénu dral iPod, svet fičal na klasických počítačoch so systémom Windows a smartfóny boli hudbou budúcnosti.
Apple odvtedy stabilne prekonával odhady a stal sa najhodnotnejšou firmou sveta. Jeho trhová valuácia preskočila jeden bilión dolárov, čo je desaťnásobne viac než hodnota HDP Slovenska.
Šéf firmy T. Cook tvrdí, že hlavným dôvodom ochladenia predaja smartfónov je situácia v Číne. Čo, mimochodom, najnovšie zistil aj Samsung. Tomu klesol zisk v poslednom štvrťroku o 29 percent. Čína ale nie je jediným problémom Applu, na ktorý firma hádže hlavný podiel viny.
Vlani Apple zvýšil medziročne tržby o 36 miliárd dolárov (o 16 percent). K tomuto rastu Čína prispela len 20-percentným podielom. Najväčší podiel mala Amerika a región EMEA - Európa, Blízky východ a Afrika (spolu 64 percentami).
To znamená, že pre Apple sú dôležitejším zdrojom príjmov trhy vyspelých krajín. Práve v tom je najväčší problém. Biznis Applu je závislý na regiónoch, v ktorých predaje smartfónov v lepšom prípade stagnujú, v tom horšom už klesajú.
Výnos nahradený exkluzivitou
Vlani Apple predal porovnateľný počet iPhonov ako v roku 2017. Tržby síce rástli, ale ako sme písali už začiatkom novembra, len vďaka vyššej cene mobilov. Jadrom celého problému je teda to, že Apple a jeho produkty neponúkajú zákazníkom dôvod,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?