Americká automobilka Chrysler splatí pôžičky viac ako sedem miliárd dolárov vládam Spojených štátov a Kanady do konca júna, uviedol dnes podnik. Analytici oceňujú, že si tak Chrysler zabezpečí lacnejšie úvery.

Koncern sa dostal do ťažkostí v roku 2009 a bol nútený obrátiť sa na vlády o pomoc. Režim bankrotovej ochrany tak financoval štát, ale chod automobilky riadil taliansky Fiat.

Na dnešný deň sa pritom chystá návšteva amerického ministra financií Timothyho Geithnera v Detroite. Podľa plánu ho tam má očakávať Sergio Marchionne, generálny riaditeľ Fiatu a Chrysleru.

Na splátku vládnych pôžičiek Chrysler použije termínované úvery a výnosy z predaja obligácií inštitucionálnym investorom, uviedol podnik v správe. Pôžičky, poplatky spojené s nimi a ďalšie výdavky chce automobilka splatiť vládam v priebehu druhého štvrťroka.

V priebehu štvrťroka tiež Fiat využije možnosť kúpiť 16 percent Chrysleru za 1,27 miliardy dolárov. Chrysler uviedol, že aj tieto peniaze použije na splátky pôžičiek.

Splácanie vládnych úverov bude významným krokom na ceste Chrysleru, ktorý sa dištancuje od kontroverznej záchrany automobilky administratívou Baracka Obamu a snaží sa získať späť dôveru spotrebiteľov v značku. Automobilke tiež umožní oslobodiť sa od vysokých úrokov a zabezpečiť si pevnejšiu finančnú pozíciu pred primárnou verejnou ponukou akcií. Tá sa uskutoční tento či budúci rok.

Chrysler splatil za vlaňajší rok na úrokoch 1,2 miliardy dolárov, teda viac než tri milióny za deň. Analytici tak oceňujú, že Marchionne chce firme zabezpečiť prechod z pôžičiek s vysokým úrokom na nízko úročené. Marchionne chce tento rok dosiahnuť, aby Chrysler vytvoril čistý zisk až 500 miliónov dolárov, napísala agentúra Reuters.

Ilustračné foto na titulke - Archív