Chorvátsko žiada zrušenie dohody z roku 2009, vďaka ktorej získal MOL manažérsku kontrolu v pološtátnej chorvátskej rafinérskej firme INA. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj z chorvátskej vlády.

Zdroj zároveň dodal, že napriek arbitráži vláda očakáva, že rokovania s MOL o budúcnosti riadenia spoločnosti INA budú pokračovať. MOL vo vyhlásení uviedol, že od chorvátskej vlády nemá žiadne informácie o medzinárodnej arbitráži, ale je pripravený čeliť akémukoľvek postupu.

Firma je pripravená aj na pokračovanie rokovaní s Chorvátskom o INA. MOL kúpil 49-percentný podiel v INA v roku 2009. Chorvátska vláda vlastní vo firme 44,84 percenta a tvrdí, že MOL pri predaji podielu získal v chorvátskej firme príliš veľký vplyv a žiada, aby mala právo ovplyvňovať dôležité rozhodnutia.

INA je jedným z najväčších zamestnávateľov v Chorvátsku. Operuje v Afrike a na Blízkom východe a vlastní dve rafinérie. Chorvátska žaloba prišla krátko po tom, čo obe strany urobili krok k možnému kompromisu a oznámili, že ich rokovania sú už oveľa konštruktívnejšie a čoskoro budú pokračovať. Zdroj dodal, že v prípade dohody môže byť žaloba kedykoľvek stiahnutá.

MOL urobil podobný krok ako Chorvátsko koncom vlaňajška. V novembri oznámil, že podal žiadosť o rozhodcovské konanie proti chorvátskej vláde kvôli porušeniu niektorých záväzkov v súvislosti s investíciou MOL v Chorvátsku.

Bývalý chorvátsky premiér Ivo Sanader bol odsúdený na 10 rokov za to, že v roku 2008 prijal úplatok od firmy MOL za poskytnutie dominantného postavenie vo firme INA.

Chorvátsko začiatkom októbra zároveň vydalo medzinárodný zatykač na šéfa MOL Zsolta Hernádiho kvôli podozreniu z podplácania. Sanader, MOL i Hernádi však obvinenie z úplatkárstva popierajú a I. Sanader sa proti rozsudku odvolal. MOL vlastní na Slovensku jedinú ropnú rafinériu Slovnaft.