Chorvátsky portál Vecernji.hr zverejnil podozrenie, že maďarský MOL sa pokúša získať ďalší podiel v najväčšej chorvátskej rafinérii INA. V tejto súvislosti spomína aj rozhodujúceho spoluvlastníka Poštovej Banky Mária Hoffmanna, ktorého označil za človeka spojeného s tunajším podsvetím.

Portál sa opiera o vyšetrovanie úradu pre dozor nad finančným trhom. MOL kontroluje 47,15 percenta akcií INA a chorvátska vláda 44,83. Zostatok je voľne obchodovaný na burzách v Londýne a Záhrebe. Chorvátska vláda má obavu, že maďarský investor získa nadpolovičný podiel v spoločnosti. Preto bráni MOLu získať ďalšie akcie INA.

Do boja sa podľa úradu zapojil aj slovenský finančník cez cyperské spoločnosti. Denník spomína možnosť, že tajné nákupy môžu byť pokusom MOLu dostať sa k akciám chorvátskej spoločnosti inkognito. No je možné, že nový vlastník by mohol byť len ďalším hráčom, ktorý môže robiť problémy MOLu pri získaní nadpolovičného balíka. MOL situáciu odmietol komentovať.

Transakcia sa mala uskutočniť cez sieť cyperských firiem a amerických brokerov. Celkovo malo ísť o 161-tisíc akcií (1,6-percentný podiel) v hodnote vyše 70 miliónov eur.

Hovorkyňa Poštovej banky Eva Sagálová sa k možnému záujmu o akcie chorvátskej rafinérie odmietla vyjadriť: „Tieto transakcie spadajú pod bankové tajomstvo. Nemôžeme to nijako komentovať," uviedla pre TREND.

Helena Hupková, ktorá mediálne zastupuje Mária Hoffmanna, tvrdí, že ani jej klient ani Istrokapitál nenakupuje akcie rafinérie INA. K tomu, či nekupujú cyperské firmy previazane na M. Hoffmanna, sa odmietla vyjadriť. Zdôraznila iba, že kontaktovali chorvátskych právnikov, aby reagovali na útoky Večerného listu. „Informácie, ktoré sú uverejnené v chorvátskych médiách, sú nepravdivé. Pán Hoffmann nemá záujem o rafinériu v Chorvátsku a neskupuje akcie spoločnosti INA,“ zdôrazňuje.

Maďarský petrochemický koncern MOL má dlhodobo záujem posilňovať si pozíciu v chorvátskej rafinérskej a plynárenskej skupine INA. Spoločnosť spracúva ropu v dvoch rafinériách. Ich spoločná kapacita dosahuje približne päť miliónov ton ropy ročne. MOL, ktorý do firmy vstúpil v roku 2003, má v rafinérii INA obsadený aj post predsedu predstavenstva.

Foto na titulke - Vlado Benko